Βόλεϊ

Πανηγυρικά η Μπερλίν

Με εντυπωσιακό τρόπο, η Μπερλίν νίκησε με 3-0 σετ τη Σουργκούτ στη Ρωσία και κατέκτησε πανηγυρικά το φετινό Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών.

Η Μπερλίν νίκησε με 3-0 σετ τη Σουργκούτ στη Ρωσία στο δεύτερο τελικό και, σε συνδυασμό με το 3-2 σετ της νίκης της στον πρώτο τελικό στο Βερολίνο την περασμένη εβδομάδα, κατέκτησε πανηγυρικά το φετινό Challenge Cup βόλεϊ ανδρών, γνωρίζοντας τη μεγαλύτερη διάκριση της ιστορίας της.

Οι Μπακούν, Απάλικοφ, Μπρντόβιτς και Καμπέσοφ έμειναν εκτός αγώνα για τους γηπεδούχους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λότμαν, με τους Γερμανούς να έχουν 62% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 18-25

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν): Σεφράνοφ 12, Ιερεσένκο 7, Ζάιτσεφ, Σαφόνοφ 7, Ρόντιτσεφ 7, Αστασένκοφ 1 / Αντρέεφ (λ, 25% υπ), Ερσόφ 3, Φιρσόφ, Ασκέροφ, Τάρανουκ

ΜΠΕΡΛΙΝ (Σερνιότι): Κρομ 11, Φίσερ 8, Λε Γκοφ 10, Λότμαν 12, Ζουκούσκι 1, Κάρολ 11 / Σόζι (λ, 78% υπ), Κμετ, Ντε Μάρσι