Βόλεϊ

Αγχωτική πρεμιέρα με τη Θέτιδα, αλλά «σεφτές» για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα!

Μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στην αξιόμαχη Θέτιδα, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 3-1 σετ για την 1η αγωνιστική της Volley League.

Νικηφόρα πρεμιέρα παρά το άγχος για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινες» μπορεί να έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στα δυο πρώτα σετ κόντρα στη Θέτιδα και παρά την αντίδραση της ομάδας της Βούλας, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη 3-1 στο Μετς ξεκινώντας με το «δεξί» τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League γυναικών.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυναμικά και να πηγαίνει αρχικά τη διαφορά στο +4 (9-5) και εν συνεχεία στο +7 (19-12), με αποτέλεσμα να τελειώσει άνετα το σετ με 25-21.

Παρά το μικρό προβάδισμα της Θέτιδος, ο Παναθηναϊκός επανέλαβε το μοτίβο του πρώτου σετ και με ένα μικρό σερί, έφτασε στο +4 (12-8). Οι «πράσινες» με πρωταγωνίστρια τη Σάμανταν κυριάρχησαν στο μπλοκ, άνοιξαν τη διαφορά στους οκτώ και πήραν εν τέλει το πάνω χέρι για το 2-0 (25-13).

Η εκκίνηση του τρίτου σετ δεν προμήνυε την κατάληξη του, αφού ο Παναθηναϊκός μπήκε με στόχο να τελειώσει τη νίκη και βρέθηκε στο +9 (19-10). Η Θέτιδα όμως έκανε ένα απίθανο come back και με πρωταγωνίστρια τη Μάασε μείωσε στους έξι (20-14) και έτρεξε ένα απίθανο σερί γυρίζοντας την κατάσταση και μειώνοντας σε 2-1 σετ με το εκπληκτικό 25-23.

Κάτι παρόμοιο επιχείρησε η Θέτις και στο τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να νιώθει την πίεση της μέχρι το 11-11. Εκεί η ομάδα του Ντραγκαν Νέσιτς, ξεμάκρυνε και πήγε στο +6 (20-14). Όμως η ομάδα των νοτίων προαστίων επέμεινε και ισοφάρισε με μπλοκ της Μάασε, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να παίρνει τη νίκη με άσο της Βλαχάκη (26-24).

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-12, 25-13 3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-16, 23-25 4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 26-24

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) σε 113?

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 0% άριστες).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Τάσιτς 4 (1/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Μερτέκη 11 (8/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φλέμινγκ 6 (6/13 επ.), Σπικς 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάασε 19 (17/53 επ., 2 μπλοκ), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Δημητρακάκου, Γκιαούρη, Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Γιαννέλου.