Βόλεϊ

Ντούμπλαρε τις νίκες του επί της Θέτιδας και προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός!

Έκανε το… καθήκον της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού απέναντι στη Θέτιδα Βούλας, την οποία κέρδισε και στον Άγιο Θωμά με 3-0 σετ, περνώντας στην επόμενη φάση των φετινών playoffs.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του ελληνικού πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών πήρε σήμερα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ την Θέτιδα Βούλας, στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Έτσι, μετά τη νίκη του στο πρώτο ματς, οι «πράσινες» έκαναν το 2x2 και πλέον περιμένουν να μάθουν το νικητή του ζευγαριού της ΑΕΚ με το Μαρκόπουλο που θα είναι και ο αντίπαλό τους στον επόμενο γύρο των φετινών playoffs.

Οι γηπεδούχες χρειάζονταν δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση και τα κατάφεραν με σχετική ευκολία αν και στην εκκίνηση του πρώτου σετ η Θέτιδα κατάφερε να αιφνιδίασε.

Με την Πολιτάνσκα στο σερβίς το 4-3 έγινε 4-7, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα (7-7) κι αφού μετέτρεψε το 8-9 σε 12-9 δεν άφησε την αντίπαλο του να πλησιάξει ξανά (18-12, 21-15, 23-18).

Συνεχίζοντας να έχει πολύ μεγάλα ποσοστά στην επίθεση η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη καθάρισε εύκολα το δεύτερο σετ (6-2, 10-6, 19-7) ενώ και στο τρίτο σετ από νωρίς πήρε μια διαφορά 3-5 πόντων την οποία διαχειρίστηκε και αύξησε στο φινάλε.