Βόλεϊ

«Μπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι ο ΠΑΟΚ!

Με παλικαρίσια εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volley League!

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να βρέθηκε κοντά στην νίκη στο τάι μπρέικ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφυγε από το Μαρούσι με τη νίκη (3-2), στο πλαίσιο της 1η αγωνιστικής της Β’ φάσης της Volley League!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τους δύο βαθμούς και έφτασαν τους 27, έναν πίσω από τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στους 28 και πλέον, αν ο Φοίνικας χάσει από τον Ολυμπιακό, θα γίνει «πόλεμος» για την τελική κατάταξη από την δεύτερη έως την τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα μικρό σερί 5-0 που το έφερε μπροστά στο σκορ (9-5). Σε όλη την διάρκεια του πρώτου σετ οι «πράσινοι» ήταν άπιαστοι και έκαναν εύκολα το 1-0 (25-17). Το δεύτερο σετ ήταν μεγάλο ντέρμπι, αφού κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Στο 22-22, ο Βαν Ντεν Ντρις έκανε «όργια» και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1.

Εκεί που ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 13-8, ο ΠΑΟΚ έκανε απίστευτη αντεπίθεση και το μετέτρεψε σε 15-20. Ο άσος του Μενέλαου Κοκκινάκη, «κλείδωσε» το 1-2 (18-25). Το σύνολο του Ανδρεόπουλου κατάλαβε πως τα περιθώρια στένευαν, «πάτησε» γκάζι και παρά το 7-11 των «ασπρόμαυρων», κατάφερε να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ (25-19).

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, το «τριφύλλι» είχε το πάνω χέρι, έφτασε ένα βήμα πριν την νίκη (14-12), όμως οι Θεσσαλονικείς με μπροστάρη τον Κοκκινάκη αλλά και τα μοιραία λάθη του Παναθηναϊκού, έφυγε από το Μαρούσι με το θετικό αποτέλεσμα (14-16).

Τα σετ: 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16) σε 121'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 12 (6/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 15% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (13/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 21% άριστες), Ράπτης 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Συναδινός (λ), Ρουσόπουλος, Πανταλέων 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς 13 (4/10 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (15/36 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Μπούτος 2 (2/8 επ.) / Αντωνιάδης (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Πριγέν, Κομητούδης, Σωτηρίου, Βαν Ντε Ντρις 23 (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).