Βόλεϊ

Ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Άθλου Ορεστιάδας με το μυαλό στο ντέρμπι «αιωνίων» ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-16) του Άθλου Ορεστιάδας, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στον ευρωπαϊκό ημιτελικό με τον Ολυμπιακό!

Άνετη νίκη με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-16) στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Άθλο Ορεστιάδας πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, λίγες μέρες πριν τον μεγάλο δεύτερο ημιτελικό του CEV Cup με αντίπαλο τον Ολυμπιακό!

Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο πρώτο σετ με 7-5, πριν οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν σε 16-16. Ωστόσο, η ομάδα του Ανδρεόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 24-16, πριν κλείσει πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (5-1), το οποίο διατήρησε μέχρι το 16-11, πριν ο Άθλος βγάλει αντίδραση, μειώνοντας τους δύο πόντους. Σε εκείνο το σημείο, ο προπονητής του Παναθηναϊκού κάλεσε τάιμ άουτ και οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν, επικρατώντας με 25-22 και κάνοντας το 2-0.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 8-3 στο τρίτο σετ και δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, κλείνοντας το ματς με άνεση (25-16) και πανηγυρίζοντας μια άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κόβαρ με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σάντερ με 11 και Φράγκος με 10. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλμπο με 17 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-16)