Βόλεϊ

«Λύγισε» τον Παναθηναϊκό και πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο κλειστό του Αγίου Θωμά και επικράτησε στις λεπτομέρειες του Παναθηναϊκού (2-3), παίρνοντας τη νίκη με 15-11 στο χρυσό σετ!

Πέρασε από το Μαρούσι και πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ (2-3)! Η «Ένωση» είχε τη Σίλβα σε εξαιρετική μέρα και πήρε ένα σημαντικό αποτέλεσμα!

Οι «κιτρινόμαυρες» βρέθηκαν πίσω με 5-1 στο πρώτο σετ, ωστόσο κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα, φτάνοντας αρχικά στο 14-12 και εν συνέχεια στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και είχαν εύκολο έργο, μιας και πήραν προβάδισμα ασφαλείας από την αρχή, κάνοντας το 15-5, ενώ δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και στο 25-11 για το 1-1.

Η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ, παίρνοντάς το εν τέλει με 25-23, ενώ ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 με 25-17 στο τέταρτο, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στο χρυσό σετ.

Εκεί, παρότι η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 4-1, έφερε τα πάνω... κάτω, φτάνοντας στο 15-11 και στη νίκη!

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πέταξε έναν βαθμό στο Μαρκόπουλο, παίρνοντας οριακά τη νίκη με 3-2 σετ, ενώ ο Ολυμπιακός πέρασε αέρα από την έδρα του Ηλυσιακού (3-0).

Η Θέτις επικράτησε 3-2 της ΑΟ Θύρας και την υποχρέωσε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα της, ο Άρης πέρασε με 3-0 από την έδρα του Ζηρίνειου και το Αιγάλεβ έκαμψε την αντίσταση της Λαμίας με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15