Βόλεϊ

Άνετη δεύτερη νίκη για Ολυμπιακό

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τη Θέτιδα στου Ρέντη για την τρίτη αγωνιστική της Volley League γυναικών και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τη Θέτιδα Βούλας στου Ρέντη στο ματς που ολοκλήρωσε την τρίτη αγωνιστική της Volley League γυναικών και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση μαζί με Παναθηναϊκό και Ηλυσιακό και αφήνοντας την απογοητευτική φέτος ομάδα των νοτίων προαστίων στην προτελευταία θέση.

Στο πρώτο σετ, το 11-13 της Θέτιδας έγινε 17-13 για τον Ολυμπιακό. Η Θέτις έφτασε δύο φορές σε σετ μπολ (25-26, 26-27), ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις και στο πέμπτο δικό του σετ μπολ έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει 8-0 σερί με τα σερβίς της Όλμπρεχτ για να έρθει εύκολα το 2-0.

Αντίδραση της Θέτιδας είχαμε στο τρίτο σετ, με το 7-7 να γίνεται 7-12. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (14-15), αλλά η διαφορά αμέσως πήγε πάλι στο +4, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 2-1.

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ, του οποίου τον έλεγχο είχε από το ξεκίνημα. Με το σκορ στο 23-17, η Θέτις έκανε την τελευταία της αντεπίθεση και, με το καλό σερβίς και το μπλοκ της, ισοφάρισε 23-23. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να «καθαρίσει» σε τρία ματς μπολ, όμως δύο λάθη της Θέτιδας διαμόρφωσαν το 28-26 για το τελικό 3-1.