Βόλεϊ

Παραδόθηκε στην Ταργκοβίστε και αποχαιρέτησε το CEV Cup ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ταργκοβίστε, γνώρισε την ήττα με 3-1 και αποχαιρέτησε στα προημιτελικά το CEV Cup γυναικών.

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ταργκοβίστε (1-3 σετ) και αποχαιρέτησε το CEV Cup γυναικών στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός.

Το σύνολο του Λορέντσο Μιτσέλι βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ και παρά το γεγονός πως έφτασε στο 2-1, δείχνοντας ότι ξεκινά την αντεπίθεσή του, στο τέταρτο σετ «κατέρρευσε» και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Πολύ καλό παιχνίδι από τις Ρουμάνες, οι οποίες έπαιξαν εξαιρετικά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Επικεντρώνονται στο κυριακάτικο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο ελληνικό πρωτάθλημα πλέον οι «ερυθρόλευκες».

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 4-2 στην αρχή του πρώτου σετ, ωστόσο οι Ρουμάνες έφτασαν γρήγορα στο 7-4. Σαν να μην έφτανε αυτό, ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και το +5 (6-11). Οι παίκτριες του Λορέντζο Μιτσέλι πάτησαν το... γκάζι και έκαναν το 15-14, ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, με την Ταργκοβίστε να παίρνει το σετ με 26-24.

Πολύ διαφορετικά ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ. Οι Ρουμάνες πήραν από πολύ νωρίς σημαντικό προβάδισμα, κάνοντας το 6-1, ενώ έφτασαν και στο 10-3. Η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό τους, με τις φιλοξενούμενες να κατακτούν άνετα το δεύτερο σετ, με σκορ 25-13.

Το σύνολο του Μιτσέλι ήταν αποφασισμένο να πάρει το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 5-1, το οποίο έγινε αμέσως 5-4. Οι «ερυθρόλευκες», όμως, δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να παραδοθούν με κατεβασμένα τα χέρια, και εν τέλει πήραν το σετ με 25-19, παίζοντας με την απαραίτητη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα.

Και εκεί που φαινόταν πως ξεκινά την αντεπίθεση, στο τέταρτο «κατέρρευσε» και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό. Οι Ρούμανες έκαναν το 9-3 και αφού διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, έφτασαν στη κατάκτηση του σετ και τη νίκη, με 25-16.

Τα σετ (1-3): 24-26, 13-25, 25-19, 16-25