Βόλεϊ

«Σφράγισε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Σε μια τυπική διαδικασία, ο σαφώς ανώτερος Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τη Στρούμιτσα στου Ρέντη και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών.

«Καθάρισε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη Στρούμιτσα και στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ και, σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ στη Βόρεια Μακεδονία την περασμένη Τρίτη, πήραν το «εισιτήριο» για τη δεύτερη προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών και περιμένουν αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 στην έναρξη του πρώτου σετ, διατήρησε σταθερά το προβάδισμα κι έφτασε στο 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός είδε τον Ντίμιταρ Τζούριτς να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού από το τάραφλεξ, όμως οι παίκτες του δεν πτοήθηκαν κι έφτασαν στο 15-17.

Στο τρίτο σετ, η Στρούμιτσα προηγήθηκε, όμως οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι αντέδρασαν, έφτασαν στην ανατροπή κα στο προβάδισμα και τελικά με συνεχόμενες επιτυχημένες επιθέσεις στο 25-20 και στο 3-0.

Ο επόμενος αντίπαλος των πρωταθλητών Ελλάδος θα προκύψει από το ζευγάρι Λας Πάλμας- Μπενφίκα. Οι Ισπανοί έχουν το προβάδισμα, καθώς νίκησαν στο πρώτο ματς εντός έδρας με 3-1 σετ.

Τα σετ:25-19, 25-17, 25-21