Βόλεϊ

«Τούμπαρε» τον Φοίνικα στου Ρέντη και ελπίζει ο Ολυμπιακός

Αν και ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε στα σετ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, γύρισε το ματς στου Ρέντη και πήρε σημαντική νίκη (3-1 σετ) για την πρώτη αγωνιστική της Β' φάσης της Volley league.

Σε ένα παιχνίδι που σε περίπτωση ήττας το… βουνό που θα είχε να ανέβει θα γινόταν ακόμα μεγαλύτερο, ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη (3-1 σετ) απέναντι στον Φοίνικα Σύρου και συνέχισε να ελπίζει για το πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι οι νησιώτες προηγήθηκαν στα σετ με 1-0.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι μεγάλοι νικητές ανέβηκαν στους 11 βαθμούς, δύο πίσω από τον Παναθηναϊκό και τέσσαρις πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ οι φιλοξενούμενοι που πάλεψαν, έμειναν στους οκτώ βαθμούς και ουσιαστικά είδαν τις ελπίδες του για τίτλο να πέφτουν δραματικά.

Στο πρώτο σετ, τα μπλοκ του Κόστα άνοιξαν τη διαφορά στο 6-13, με τον άσο του Φράγκου να μεγαλώνει τη διαφορά (7-15). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις και οι Συριανοί έκαναν εύκολα το 0-1 (15-25). O Πέριτς έδωσε το έναυσμα στους Πειραιώτες (5-1), αλλά ο Τζούριτς ήταν εκεί (7-7). Ο Τεπάν έδωσε αέρα +5 (14-9), όμως ο Στερν «μάζεψε» την κατάσταση για τον Φοίνικα (15-14), όμως ο άσος του Πέριτς έκανε το 1-1 (25-21).

Στα δύο επόμενα σετ τα οποία αποδείχτηκαν και τελευταία στο ματς, με τους Παγένκ και Πέριτς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν από την αρχή μια μικρή διαφορά ασφαλείας για να φτάσουν κάπως πιο εύκολα στο 2-1 (25-22) και 3-1 (25-22).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 9π. (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιάλοβιτς 9 (9/19επ., 70%υπ., 52%υπ.), Τεπάν 19 (16/31επ., 3 άσσοι), Ζουπάνης 1 (1/2επ.), Πέριτς 22 (16/23επ., 2 μπλοκ, 45%υπ., 10%αρ.) / Ζήσης (λ. - 91% υπ., 64%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρ., Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας (λ. - 50%υπ.), Ανδρεάδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ
(Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 10π. (9/18επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 10 (7/18επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 31%αρ.), Στερν 10 (9/16επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. - 77%υπ., 55%αρ.), Τζιουμάκας, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ).

Τα σετ 3-1 (15-25, 25-21, 25-22, 25-22)