Βόλεϊ

«Ατσάλινος» Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον Φοίνικα

Mε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σαλβαδόρ Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου και έκανε το «2 στα 2» στη φετινή Volley League.

Όσο έχει τον Ιντάλγκο δεν πρέπει να φοβάται! Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Γερμανό ακραίο επικράτησε με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» και πέτυχε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα ματς στη φετινή Volley League.

H ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι παρότι αγχώθηκε στο τρίτο σετ, είδε το μεγάλο της αστέρι Σαλβαδόρ Ιντάλγκο να πετυχαίνει τους κρισιμότερους πόντους στον αγώνα που έκριναν το πρώτο και το τρίτο σετ.

Στην Ορεστιάδα θα ταξιδέψει ο Ολυμπιακός για να αντιμετωπίσει τον Άθλο την επόμενη αγωνιστική, τον Πήγασο Πολίχνης θα υποδεχθεί στη Σύρο ο Φοίνικας.

1ο σετ
Oι γηπεδούχοι θέλησαν από την αρχή να δικαιολογήσουν τον τίτλο του φαβορί παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον MVP της περασμένης αγωνιστικής, Ιντάλγκο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι δυσκολεύθηκαν αρκετά από το μπλοκ του Φοίνικα κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά στο σκορ με επιθέσεις από την διαγώνιο και τον Στέρν να… κεντάει επιθετικά. Το +7 (20-13) έδωσε μεγάλο προβάδισμα στους γηπεδούχους που «καθάρισαν» το σετ με το τρομερά δυνατό σερβίς του Ιντάλγκο κάνοντας το 25-15.

2ο σετ
Το τάραφλεξ στο δεύτερο σετ βρήκε και πάλι τον Ολυμπιακό να πρωταγωνιστεί κυρίως στις επιθέσεις πρώτου χρόνου και στο μπλοκ. Με τον Ιντάλγκο και τον Κουμεντάκη να κυριαρχούν στους αιθέρες και τον Τζούριτς να «κουβαλάει» τον Φοίνικα το σκορ έφτασε στο 16-10 στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με τον Γαλιώτο να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν φέρνοντας το σκορ στο 19-15. Όμως η ποιότητα της ομάδας του Αλμπέρτο Τζουλιάνι φάνηκε και οδήγησε στην επικράτηση και στο δεύτερο σετ που ήρθε με το σκορ στο 25-18.

3ο σετ
To τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον Φοίνικα να μην τα παρατά και να καταφέρνει να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (8-3). Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι βελτίωσε κατά πολύ το μπλοκ με τον Στερν να βάζει δύο φορές «στοπ» στον Φρομ ισοφαρίζοντας στο κρισιμότερο σημείο του ματς σε 17-17.
Η αγωνία κορυφώθηκε στη συνέχεια καθώς το ματς πήγαινε πόντο πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον Φοίνικα να «πετά» το προβάδισμα του σετ μπολ στο 22-24 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Κουμεντάκη να κάνει το μπλοκ στον Τζούριτς έκαναν το 29-29 και με σερβίς του Ιντάλγκο και πάλι στο σημείο που η μπάλα… έκαιγε πανηγύρισαν τη νίκη στο ντέρμπι με 31-29 κάνοντας το 3-0.

Τα σετ: 25-15, 25-18, 31-29
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-15
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-18
3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 31-29

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (14/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 άσος), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 61% υπ. - 39% άριστες)

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 13 (13/27 επ.), Παπαλεξίου 3 (3/7 επ.), Κλίνκενμπεργκ 7 (5/10 επ., 2 άσοι, 64% υπ. - 52% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/3 επ.), Τζούριτς 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φρομ 5 (5/20 επ., 41% υπ. - 32% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. - 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ)