Βόλεϊ

Έριξε «μπαλωθιά» τετράδας στην Κρήτη ο Μίλωνας

Ο Μίλωνας πέρασε σαν σίφουνας από το Ηράκλειο επικρατώντας 3-1 σετ του ΟΦΗ και έκανε αποφασιστικό βήμα για να εδραιωθεί στην τριάδα της Volley League μετά από 14 αγωνιστικές.

Επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο ο Μίλωνας! Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πέρασε εύκολα από το Ηράκλειο, επικρατώντας 3-1 σετ του ΟΦΗ για τη 14η αγωνιστική της Volley League και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Σάκη Ψάρρα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με εξαίρεση το τρίτο σε όπου οι Κρητικοί έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή μειώνοντας το σκορ. Πλέον ο Μίλωνας βρίσκεται στην 4η θέση με 25 βαθμούς και περιμένει απώλεια του ΠΑΟΚ στην Σκύδρα για να παραμείνει σε τροχιά τριάδας.

Σε δύσκολη θέση πλέον ο ΟΦΗ, που μετά από 14 ματς μετρά μόλις έξι βαθμούς, έχοντας μόλις δύο νίκες και 12 ήττες.

To ματς
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο τάραφλεξ παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο σετ. Μπράιαν και Γιορντάνοφ έσπασαν πολλές φορές το καλά οργανωμένο μπλοκ του ΟΦΗ και δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα κάνοντας εν τέλει το 0-1 με 21-25.

Το δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικό για τον Μίλωνα καθώς εκμεταλλεύθηκε τα αλλεπάλληλα λάθη του ΟΦΗ ανοίγοντας γρήγορα τη διαφορά στους 6 πόντους (9-16). Όπως ήταν φυσιολογικό το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια και το 0-2 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες έπειτα από το 17-25.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ στο τρίτο σετ παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά από ένα σερί 5-1 που έφερε το σκορ στο 7-6. Ο Μίλωνας αντέδρασε με τον άσσο του Μπράιαν όμως οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν και με οδηγό το μπλοκ προηγήθηκαν ξανά 18-17 αναγκάζοντας τον Σάκη Ψάρρα να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των παικτών στο τάραλφεξ ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Μίλωνα φτάνοντας στο +3 (23-20) παίρνοντας εν τέλει το σετ με 25-22 και μείωσαν σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν κομβικό για την ομάδα του Μίλωνα, η οποία παρότι μπήκε νωθρά στο τάραφλεξ κατάφερε να ανατρέψει διαφορά πέντε πόντων κάνοντας ένα τρομερό σερί για το 11-14. Ο ΟΦΗ ωστόσο έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί 21-20. Ωστόσο, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα με σωστές επιθέσεις έφτασε στην κατάληψη του σετ με 21-25, φεύγοντας με την νίκη από το Ηράκλειο.