Βόλεϊ

«Γλυκιά» ήττα από την Μπουργκάς και πρόκριση στην οκτάδα του Challenge Cup για τον Ολυμπιακό!

Την ήττα στο τάι μπρέικ από τη Μπουργκάς γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ωστόσο πήρε την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup έχοντας ως... κάβα την νίκη με 3-0 στο πρώτο ματς,

Την πρόκριση του στους «8» του Challenge Cup πήρε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από την Μπουργκάς εκτός έδρας ωστόσο η καθαρή του νίκη με 3-0 στο πρώτο ματς στο Ρέντη ήταν εκείνη που καθόρισε την έκβαση του ζευγαριού.

Απίθανο ματς στη Βουλγαρία, με εναλλαγές στο σκορ και με τους «ερυθρόλευκους» να... χαλαρώνουν μετά το υπέρ τους 2-0.

H ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκε αφοσιωμένη από το πρώτο σετ για να πάρει το ματς παίρνοντας το προβάδισμα πέντε πόντων από νωρίς με πρωταγωνιστή τον Τόντσεκ Στερν. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πιέσουν την υποδοχή του Ολυμπιακού από το σερβίς «σημαδεύοντας» τον Ιντάλγκο φέρνοντας το σκορ στον πόντο στα μέσα του σετ. Mάλιστα, η ομάδα της Βουλγαρίας κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή «καταστρέφοντας» όλα τα set ball του Ολυμπιακού κάνοντας το 27-26. Ωστόσο, η ψυχραιμία και το πολύ καλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ έφερε το 29-27 και το 1-0 για τους Πειραιώτες.

Στο δεύτερο σετ, οι ομάδες ακολούθησαν την ίδια «συνταγή» με τον Ολυμπιακό να διατηρεί βραχεία κεφαλή και την Μπουργκάς να προβάλλει αντίσταση. Κουμεντάκης, Ιντάλγκο και Παγένκ ήταν καθοριστικοί, με τους γηπεδούχους να επιλέγουν βεβιασμένες επιθέσεις από την pipe. Το σετ πήγαινε καθ’ όλη του τη διάρκεια πόντο-πόντο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το αβαντάζ και να παίρνει εν τέλει το σετ με 23-25, κάνοντας έτσι το 2-0 και «κλειδώνοντας» την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι προχώρησε σε πολλές αλλαγές με τους Ζουπάνη και Χανδρινό να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα φτάνοντας το σετ αρχικά στο 14-7 και εν συνεχεία στο 20-12, γεγονός που τους οδήγησε στο 25-18 και το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος, έχοντας το προβάδισμα για αρκετή ώρα με τον Πετσιά να είναι εξαιρετικός στην υποδοχή και τον Δαλακούρα να πραγματοποιεί εξαιρετικό ματς επιθετικά. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο πέταξαν ακόμη ένα προβάδισμα καθώς η Μπουργκάς επέστρεψε από το 22-19 οδηγώντας το σετ στο 30-28 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα του Πειραιά, παρά το προβάδισμα της και την πολύ καλή εμφάνιση από Στερν και Δαλακούρα είδε τους γηπεδούχους να επανέρχονται και να παίρνουν εν τέλει το ματς με 18-16 κάνοντας το 3-2.

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-18, 30-28, 18-16

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 1 (1/3 επ.), Στερν 13 (10/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. - 8% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. - 35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (2/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χανδρινός 11 (9/25 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. - 55% άριστες), Ζουπάνη 12 (12/25 επ.), Δαλακούρας 10 (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Πετσιάς 1 (1/2 επ.)