Βόλεϊ

Με άνεση στην οκτάδα ο Ολυμπιακός

Έχοντας πάρει στην αρχή τα δύο σετ που χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» 3-1 σετ τη Γενισέι στου Ρέντη και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τη ρωσική Γενισέι Κράσνογιαρσκ στο «Μελίνα Μερκούρη» στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και, σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ στην πρώην σοβιετική χώρα πριν δύο εβδομάδες, προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Όλα τα σετ ήταν δραματικά και είχαν ενδιαφέρων μέχρι το τέλος, όμως οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητά τους και πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Στο δρόμο για τα ημιτελικά, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κάμνικ- Μπεκέσκσαμπα.

Μετά την κατάκτηση των δύο σετ που χρειαζόταν, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του. Πρώτη σκόρερ ήταν η Χίπε με 15 πόντους σε τρία σετ που αγωνίστηκε, ενώ η Τοτσίδου, που αγωνίστηκε από το τρίτο σετ και μετά, σταμάτησε στους 12 πόντους.