Βόλεϊ

Κρίμα…

Πάλεψε κάθε πόντο, όμως δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει την πρόκριση στο Final-4 του World League η Εθνική βόλεϊ, που ηττήθηκε στο τάι μπράικ από την Κίνα στο τελευταίο ματς του ομίλου

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Τα καλύτερα έρχονται…. Η Εθνική βόλεϊ Ανδρών διεκδίκησε στα ίσια την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Παγκοσμίου Λιγκ, αλλά στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 3-2 (21-25, 25-21, 34-32, 18-25, 15-13) από την Κίνα.

Μπροστά σε 5.000 θεατές στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο» της Θεσσαλονίκης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 1-0, αλλά έχασε τα δύο επόμενα σετ, το 3ο με 34-32 μετά από μεγάλη «μάχη» που έδωσε κόντρα στους Κινέζους που ήθελαν έναν βαθμό και τα κατάφεραν, αντίθετα με την Ελλάδα που χρειαζόταν νίκη με 3-0 ή 3-1.

Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς με 29 πόντους σε τρία σετ (στα δύο τελευταία έμεινε στον πάγκο), αλλά ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 13 πόντους.

Έτσι η Εθνική ομάδα κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλο με 11 πόντους και ολοκλήρωσε με… ψηλά το κεφάλι την πρώτη της παρουσία σε Παγκόσμιο Λιγκ μετά από 10 χρόνια.

Το μόνο σίγουρο είναι πως το μέλλον της ανήκει και θα έχει την ευκαιρία και στην διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Λιγκ που θα ξεκινήσει σε λίγες εβδομάδες.

Βαθμολογία
1. Κίνα14
2. Ελλάδα 11
3. Σλοβακία 10
4. Μεξικό 1

1ο σετ: Η Εθνική ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 3-4 με άσσο του Τζούριτς και 4-6 με τον Πρωτοψάλτη. Η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 7-9. Σε εκείνο το σημείο η Κίνα αντέδρασε και με 5-1 επιμέρους σκορ πέρασε μπροστά 12-10. Οι Κινέζοι κράτησαν την διαφορά (16-14) και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ μέχρι να αναλάβει δράση ο Πρωτοψάλτης. Από το σερβίς ο νεαρός ακραίος διέλυσε την υποδοχή της Κίνας με άσσο και εξαιρετικά χτυπήματα. Ο Τζούριτς πήρε την σκυτάλη με δύο συνεχόμενα μπλοκ και η ανατροπή με σερί 6-0 για το 16-20 ήταν γεγονός. Η Εθνική διαχειρίστηκε καλά την διαφορά και πήρε το σετ με τον «ζεστό» Τζούριτς να παίρνει έναν ακόμα πόντο για το 21-25.

2ο σετ: Το επόμενο σετ δεν εξελίχθηκε το ίδιο καλά για την Ελληνική ομάδα. Οι Κινέζοι ξέφυγαν με 13-10 και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με +4 (16-12) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ. Με καλή υποδοχή κράτησαν με σχετική ευκολία την διαφορά, παρά τα ξεσπάσματα του Πρωτοψάλτη και τον άσσο στο φινάλε του Τζιουμάκα. Η Κίνα έτσι έφτασε στο 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

3ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα η Κίνα προηγήθηκε 3-0, αλλά ο Τζούριτς με δύο γρήγορους πόντους και συνέχεια με δύο άσσους ισοφάρισε 4-4. Οι Κινέζοι ωστόσο πήραν και πάλι… κεφάλι με 7-5 με τον Δρίκο να ρίχνει στο ματς τον Κουμεντάκη αντί του Φράγκου. Η εικόνα της ομάδας δεν άλλαξε και πολύ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +5 (14-9) και λίγο αργότερα στο 19-15. Η Ελλάδα με τρομερή ανατροπή και τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς κατάφερε να μειώσει 20-18 και να ισοφαρίσει 21-21. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο σε ένα… ατελείωτο σετ. Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία της στο 26-27 με τον Τζιουμάκα (άσσος) και στο 27-28, αλλά οι Κινέζοι κράτησαν την υποδοχή τους και τελικά στο 8ο σετ μπολ πήραν το σετ με 34-32 και την πρόκριση στο φάιναλ φορ, καθώς χρειαζόντουσαν ένα πόντο στο σημερινό ματς.

4ο σετ: Διαδικαστική η συνέχεια του αγώνα μετά το 2-1 της Κίνας με τις δύο ομάδες να κάνουν αλλαγές στη βασική τους σύνθεση. Η Ελλάδα αγωνίστηκε με διαγώνιο τον Αρμενάκη αντί του Τζούριτς, ο οποίος έκανε υπερπροσπάθεια, λόγω και του πρόσφατου τραυματισμού του. Η Εθνική παρά την στεναχώρια του αποκλεισμού, έδειξε σοβαρότητα και σημάδια επαγγελματισμού και κατάφερε με καλή εμφάνιση να φτάσει στο 18-25 και στο 2-2.

5ο σετ: Στο ται μπρέικ η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά, αλλά με σερί 4-0 κατάφερε να μετατρέψει το 7-6 σε 7-10. Η Κίνα όμως αντέδρασε και παρά τις αλλαγές στη σύνθεση της, απέδειξε γιατί ήταν η καλύτερη ομάδα του ομίλου, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σετ με 15-13 και τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 30-32, 25-18, 13-15