Βόλεϊ

Έκανε το καθήκον του στη Σλοβενία ο Ολυμπιακός!

Έκανε το πρώτο βήμα στη Σλοβενία ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 σετ της Κάμνικ στο πρώτο ματς για τους «32» του CEV Cup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 σετ επί της Κάλτσικ Κάμνικ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Cup γυναικών.

Στη ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (20/12 – 20:00) οι «ερυθρόλευκες» είναι αγκαλιά με την πρόκριση, αφού τους αρκούν μόνο δύο σετ για να πανηγυρίσουν. Σε περίπτωση ήττας με 3-1 ή 3-0 σετ, το ματς θα κριθεί στο τάι μπρέικ, ενώ με οποιοδήποτε άλλο σκορ θα πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά μετά το 10-10 και έκανε το 1-0 σετ με 25-18.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο σετ, όμως αυτή τη φορά νικήτρια ήταν η Κάλτσικ Κάμνικ.

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό. Οι γηπεδούχες είχαν τέσσερις ευκαιρίες να πάρουν το σετ, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και τις τέσσερις, ενώ με πόντο της Χριστοδούλου και λάθος των Σλοβένων έκανε το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-10, όμως οι γηπεδούχες πάτησαν… γκάζι και πέρασαν μπροστά με 19-16 και 20-19. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν ξανά και με σερί πέντε πόντων έφτασαν στο τελικό 3-1 σετ.