Βόλεϊ

Χάλασε το μυαλό της στο τέλος και ηττήθηκε από το Ισραήλ η Ελλάδα στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών προηγούταν 13-11 του Ισραήλ στο τάι μπρέικ, αλλά έχασε τη συγκέντρωσή της στο τέλος, γνωρίζοντας την ήττα 3-2 σετ από τους "οικοδεσπότες" στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού.

Μετά από ένα δραματικό ματς, η Εθνική βόλεϊ ανδρών έχασε 2-3 σετ από το Ισραήλ στην πρεμιέρα της στον όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ και ξεκίνησε με το «αριστερό» την προσπάθεια πρόκρισης στους "16" της διοργάνωσης και πλέον στρέφεται στο δεύτερο ματς του γκρουπ κόντρα στην Πορτογαλία την ερχόμενη Παρασκευή.

Οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε είχαν προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ κι, ενώ προηγήθηκαν 13-11 στο τάι μπρέικ, έχασαν εκεί όλα τα μπλοκ και δέχτηκαν σερί 4-0 από τους Ισραηλινούς, χάνοντας τελικά την αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ, το Ισραήλ έφτασε στο +4 και στο +6 με τον πρώτο χρόνο και την καλή άμυνα. Έτσι, είχαμε το 20-14 και, με το μπλοκ, έγινε το 1-0 για τους "οικοδεσπότες".

Η Εθνική αντέδρασε στο δεύτερο σετ και, με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και την υποδοχή της, προηγήθηκε 9-7. Οι «οικοδεσπότες» έφτασαν στο 14-11 και το 17-14. Οι διεθνείς προηγήθηκαν 25-24 και το ματς πήγε στο 27-27. Εκεί, δύο μπλοκ του Πρωτοψάλτη έφεραν το 1-1.

Το Ισραήλ ξεκίνησε με 4-0 το τρίτο σετ, έφτασε στο 12-8, όμως η Εθνική ισοφάρισε 13-13. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν, αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε ξανά 21-21. Εκεί, τα σερβίς του Πρωτοψάλτη δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή των Ισραηλινών και με 4-0 σερί έγινε το 2-1 για την Ελλάδα.

Στο τέταρτο σετ, το Ισραήλ προηγήθηκε 10-7 και 14-9, φτάνοντας στο 2-2 και στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Η Ελλάδα έφτασε στο 9-7 και στο 13-11, αλλά τα προβλήματα στο μπλοκ έφεραν το 13-14 και ένα λάθος γύρισμα έφερε το 13-15 και το 3-2 σετ για τους τυπικά γηπεδούχους.