Βόλεϊ

Η Ελλάδα των ανατροπών!

Νέα μεγάλη νίκη της Εθνικής βόλεϊ στο Παγκόσμιο Λιγκ, αυτή την φορά επιβλήθηκε 3-2 της Σλοβακίας ενώ έχανε 0-2!

Το έκανε στην πρεμιέρα κόντρα στο Μεξικό, το ξαναέκανε πάλι απέναντι στην Σλοβακία. Η Εθνική Ανδρών είναι η ομάδα των ανατροπών στο φετινό Παγκόσμιο Λιγκ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά κατόρθωσε να στείλει και πάλι το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί να το πάρει με 3-2.

Κορυφαίος της Εθνικής μας ήταν ο Ανδρέας Φράγκος με 19 πόντους, ο οποίος τελείωσε μεγάλες μπάλες.

Η Ελληνική ομάδα με αυτή την νίκη έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον όμιλο που οδηγεί στο φάιναλ φορ και πλέον στην έδρα της το Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης θα έχει την ευκαιρία να συνεχίσει το τριήμερο 19-21 Ιουνίου τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις.

Το ματς:
Το γνωστό, πλέον, μπλακ άουτ έπαθε στα πρώτα δύο σετ η Ελλάδα. Παρότι προηγήθηκε 13-9, ένα επιμέρους 7-1 των Σλοβάκων τους έδωσε το προβάδισμα. Τα συνεχόμενα λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έδωσε την ευκαιρία στη Σλοβακία να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους, με ένα επιμέρους 3-1 να είναι η μοναδική αντίδραση, χωρίς όμως να εμποδίσουν το 1-0.

Χωρίς αυτοπεποίθηση μπήκαν οι Έλληνες και στο δεύτερο σετ. Έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το 14-14. Ένα σερί 6-0 έδωσε ισχυρό προβάδισμα στους Σλοβάκους, με την ομάδα του Δρίκου να χάνει με κατεβασμένα τα χέρια.

Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Η Ελλάδα πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα, μείωσε τα λάθη και βελτίωσε την άμυνα και το μπλοκ, με τους Σλοβάκους να μην έχουν αντίδραση μετά το 8-16 , για το 2-1 στα σετ.

Απ' το τέταρτο σετ ξεκίνησε το θρίλερ. Πόντο πόντο μέχρι το 17-17, με την Ελλάδα να έχει ελαφρύ προβάδισμα. Δύο πόντοι του Κουμεντάκη έδωσαν αέρα στην Εθνική ενώ τα λάθη των Σλοβάκων δεν τους άφησαν να μπουν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κριθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Μετά από τρεις χαμένες ευκαιρίες για την Ελλάδα και μία για τη Σλοβακία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 19-17 μετά από μπλοκ του Φιλίποφ και λάθος των αντιπάλων και πήρε την σπουδαία νίκη.

Τα σετ 20-25, 15-25, 25-20, 25-20, 19-17

Ελλάδα (Δρίκος) Αρμενάκης 15 (10/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (6/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φιλιποφ 1 (1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/6 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Τζιουμάκας 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (11/20 επ., , 72% υπ. - 52% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (40% υπ. - 24% άριστες) / Αγγελόπουλος, Κοκκινάκης 3 (3/5 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Φράγκος 19 (18/26 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. - 50% άριστες)
Σλοβακία (Γκουλινέλι) Μπέντζ 23 (19/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κόχουτ 14 (13/19 επ., 1 μπλοκ), Σόπκο 11 (7/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ. 79% υπ. - 45% άριστες), Μάσνι 1 (1/1 επ.), Πάτακ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 00% άριστες), Κάσπερ 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κούμπς -λ (55% υπ. - 32% άριστες) / Τσέρβεν, Πάτουκ, Πάλγκουτ, Χόρνικ 2 (2/4 επ.), Όγκουρτσακ 8 (7/13 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 12% άριστες)

Ο κορυφαίος του σημερινού αγώνα Ανδρέας Φράγκος είπε: «Ευχαριστούμε πολύ τους Μεξικάνους που μας υποστήριξαν θερμά. Είμαστε νέα ομάδα και σε κάθε παιχνίδι δημιουργούμε προσωπικότητα. Στην Ελλάδα θα παίξουμε καλύτερα και είμαι σίγουρος ότι η ατμόσφαιρα θα μας βοηθήσει».