Βόλεϊ

Έπεσε αμαχητί η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Δεν προέβαλε αντίσταση στην «οικοδέσποινα» Γερμανία η Εθνική βόλεϊ γυναικών κι έχασε 0-3 σετ στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και τον όμιλο του Ντίσελντορφ.

Μια σαφώς ανώτερη Γερμανία «καθάρισε» 3-0 σετ την Εθνική βόλεϊ γυναικών στο Ντίσελντορφ στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διοργανώνει κι άφησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στην αγωνία για τα υπόλοιπα ματς του γκρουπ.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε ξεκίνησε τον αγώνα με τις Κωνσταντινίδου, Ανθούλη, Λαμπρούση, Καλαντάτζε, Στράντζαλη, Νικολογιάννη και λίμπερο την Αρτακιανού.

Στο πρώτο σετ, το 4-3 έγινε 7-3 κι η Άλσμάγιερ με τα σερβίς της χάλασε την ελληνική υποδοχή, με τη Γερμανία να ξεφεύγει με 10-4 και 12-6. Εκεί, απάντησε η Κωνσταντινίδου στο σερβίς για το 12-10, με την Όρτμαν να σταματά το ελληνικό σερί και να τραυματίζεται. Όμως, η «οικοδέσποινα» έκανε σερί 3-0 για το 21-16 και το 1-0 σετ.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ έφερε με συνεχόμενα λάθη το 4-0, αλλά η Εθνική μείωσε 4-3 και ισοφάρισε 7-7. Η Γερμανία ξέφυγε με 9-7, 11-8 και 15-11. Η Εθνική έχασε μέχρι το 19-15 τρεις κόντρα επιθέσεις, μείωσε 19-17 και φτάσαμε στο 21-19. Η άμυνα εκεί βγήκε, όμως χάθηκε η κόντρα και το μπλοκ στην Ανθούλη έφερε το 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Η Εθνική προηγήθηκε 8-7 κι 11-9. Η Γερμανία ισοφάρισε 12-12, όμως οι Κωνσταντινίδου και Στράντζαλη έφεραν το +3 και το +5. Παρά το 24-21, χάθηκε κάντρα μπάλα για να γίνει το 22-24 κι η Γερμανία ισοφάρισε 24-24 για να φτάσει σε ματς μπολ (26-25). Η Καλαντάτζε το "έσβησε", η Ανθούλη έκανε το 26-27, αλλά στην επόμενη φάση χάσαμε και πάλι κόντρα επίθεση (27-27), με τη Γερμανία να βρίσκει τους δύο πόντους με τη Σχέτζελ για το 29-27 και το 3-0 σετ.