Βόλεϊ

«Έσβησε» το όνειρο της Εθνικής βόλεϊ γυναικών η πανίσχυρη Τουρκία

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη Τουρκία, αλλά έχασε 0-3 σετ από την αντίπαλό της κι «αποχαιρέτησε» πρόωρα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Εκτός συνέχειας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών έμεινε η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε από την Τουρκία 0-3 σετ στον πέμπτο της αγώνα στον όμιλο του Ντίσελντορφ και με τέσσερις ήττες σε πέντε ματς έμεινε εκτός των «16» της διοργάνωσης κι επιστρέφει στην Ελλάδα.

Οι παίκτες του Γιουνούς Οτσάλ πάλεψαν και στα τρία σετ, όμως δεν άντεξαν κόντρα στην ποιότητα των Τουρκάλων κι έμειναν εκτός συνέχειας.

Στο πρώτο σετ, οι διεθνείς μας μπήκαν αποφασισμένες και, παρόλο που το 4-2 έγινε 4-6, η Καλαντάτζε έκανε το 7-6, για να ξεφύγει η Τουρκία με 11-15 από το 11-12 με πολλά ελληνικά λάθη σε αυτό το διάστημα. Τα λάθη των Τουρκάλων στο σερβίς βοήθησαν την Εθνική να μειώσει 17-18, ενώ τ σκορ έγινε 21-21 και 24-24. Εκεί, βγήκε άμυνα στη Βάργκας, αλλά η Ανθούλη δεν μπόρεσε να τελειώσει την κόντρα (24-25), με τη Βάργκας να παίρνει τον άσσο για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Τουρκία ξεκίνησε με γρήγορο 0-5, έφτασε το σκορ στο 4-12 κι, ενώ η Εθνική μείωσε 8-13, ακολούθησε ένα νέο σερί από ελληνικά λάθη για το 8-17 και το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική προσπάθησε να επανέλθει στο ματς. Παρόλο που η Τουρκία ξέφυγε 7-10, η Ελλάδα μείωσε 12-13 με το μπλοκ της Λαμπρούση στη Βάργκας, η ίδια έκανε το 16-17 κι η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε 17-17. Η Εθνική προηγήθηκε 20-19 με την Καλαντάτζε, μετέτρεψε το 20-22 σε 23-22 κι εκεί ήρθε το «μπλακ άουτ». Χαμένο σερβίς, κακή υποδοχή για το 23-24, η Στράντζαλη «έσβησε» το σετ μπολ, η Καρακούρτ με άουτ έδωσε το πρώτο ελληνικό σετ μπολ (25-24) και το πετυχημένο Challenge του Γιουνούς Οτσάλ το δεύτερο (26-25), αλλά η Βάργκας τα "έσβησε", η Νικολογιάννη κάρφωσε άουτ και το μπλοκ της Ερντέμ έφερε το 3-0.