Βόλεϊ

Πήρε τη ρεβάνς από την Ελβετία η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών επικράτησε 3-1 σετ της Ελβετίας στη Μίκρα στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό ματς προετοιμασίας κι ισοφάρισε τη σειρά μετά την ήττα της Πέμπτης με το ίδιο σκορ.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών ισοφάρισε τη φιλική σειράμε την Ελβετία, επικρατώντας 3-1 σετ της αντιπάλου της στο δεύτερο μεταξύ τους ματς που διεξήχθη την Παρασκευή στη Μίκρα.

Συγκριτικά με τον αγώνα της Πέμπτης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Απόστολος Οικονόμου, είχε στην αρχική επτάδα μόνο την Ασημίνα Νικολογιάννη, η οποία έπαιξε δύο σετ ως διαγώνια, ενώ η Όλγα Στράντζαλη έπαιξε για πρώτη φορά, αγωνιζόμενη ως λίμπερο αντί της Μαριάννας Μπελιά.

Η Εθνική λειτούργησε και πάλι εξαιρετικά στο μπλοκ με 16, με την Μπακοδήμιου να είναι πρώτη σκόρερ. Οι νέες αλλαγές που έγιναν με τις Τάνη και Τσιτσιγιάννη κι η βελτιωμένη εικόνα της Ελβετίας έφεραν τη μείωση του σκορ, αλλά στο τέταρτο σετ, παρόλο που μειώθηκε η διαφορά και φτάσαμε στο 20-20, η Ελλάδα έφτασε στην επικράτηση.

Το τρίτο και τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 19:00 στη Μίκρα.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο ομοσπονδιακός τεχνικός δήλωσε πως: «Στο πλαίσιο του αγωνιστικού ρυθμού που ήθελα να δώσω σε όλα τα κορίτσια, είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα μας και στο δεύτερο φιλικό. Το αποτέλεσμα δεν με απασχολεί, αφού με ενδιαφέρει η βελτίωση της ομάδας. Κι αυτό ακριβώς θέλω να δω και αύριο στο τρίτο ματς».

Τα σετ: 25-20, 25-13, 20-25, 25-22