Βόλεϊ

Πήρε ρεβάνς από Εθνική βόλεϊ ανδρών η Ελβετία

Με το ίδιο σκορ (3-2 σετ), η Ελβετία νίκησε την Εθνική βόλεϊ ανδρών στη Γλυφάδα κι ισοφάρισε τη φιλική σειρά στο δεύτερο ματς ανάμεσα στα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα.

Η Ελβετία νίκησε 3-2 σετ την Εθνική βόλεϊ ανδρών στο «Μάκης Λιούγκας» στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό ματς κι ισοφάρισε σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά μετά τη νίκη της Ελλάδας την Πέμπτη με το ίδιο σκορ στο ίδιο γήπεδο, ενόψει της καλύτερης προετοιμασίας αμφοτέρων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του επόμενου μήνα.

Στο αποψινό ματς, η Εθνική προηγήθηκε 2-0 σετ, για να ισοφαρίσει η Ελβετία, όμως οι αντίπαλοι, αυτή τη φορά, ολοκλήρωσαν την ανατροπή και επικράτησαν στο τάι μπρέικ.

Στα δύο πρώτα σετ, η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε ήταν εξαιρετική στην επίθεση (60%) και γενικά λειτούργησε καλά σε όλες τις γραμμές της. Η συνέχεια, όμως, άνηκε στην Ελβετία, καθώς με τις αλλαγές που έγιναν κι από τους δύο προπονητές, προσαρμόστηκε καλύτερα κι ισοφάρισε εύκολα 2-2 για να ακολουθήσει ένα «θρίλερ» στο τάι μπρέικ και να έρθει το 27-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το Σάββατο στις 18:00 θα διεξαχθεί το τρίτο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ίδιο γήπεδο.

Τα σετ: 25-19, 27-25, 16-25, 20-25, 25-27 σε 129'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Ελβετίας προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 21% άριστες), Μούχλιας 22 (17/38 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 31% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ, 69% υπ.-25% άριστες), Φωλιάς (λ), Χανδρινός Σ. 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 27% υπ.09% άριστες), Πετσιάς, Λινάρδος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Χάκας 11 (11/27 επ., 50% υπ.-30% άριστες)

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μάριο Μότα): Χάρκσεν 2 (2/2 επ.), Ούλριχ 18 (14/23 επ., 4 μπλοκ, 62% υπ. - 06% άριστες), Ζέλερ 7 (7/23 επ., 52% υπ. - 13% άριστες), Μάαγκ 7 (3/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βέισιγκ 6 (4/21 επ., 2 άσσοι), Λενγκβέιλερ 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ) / Πίτερ (λ, 36%υπ.-21% άριστες), Μούλερ (λ, 38% υπ. - 15% άριστες), Ζίγκερ, Ζούκιτς 16 (11/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Μπίρτσλερ 1 (0/1, 1 μπλοκ), Πέρεζιτς 8 (8/14 επ.), Μίγκε 7 (7/20 επ., 67% υπ.-25% άριστες)