Βόλεϊ

Έχασε ξανά από την Αστερίξ και αποκλείστηκε ο Άρης

Ο Άρης δεν μπόρεσε να κοντράρει την ανώτερη Αστερίξ ούτε στο Βέλγιο, ηττήθηκε ξανά με 3-1 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Challenge Cup!

Όπως ήταν απόλυτα λογικό και από την εικόνα του πρώτου παιχνιδιού στη Θεσσαλονίκη (1-3 σετ), ο Άρης δεν κατάφερε ούτε στο Βέλγιο να κοντράρει την Αστερίξ, με τις «κίτρινες» να γνωρίζουν μια ακόμα ήττα με 3-1 σετ και να μένουν εκτός συνέχειας στο CEV Challenge Cup!

Η πραγματική διαφορά δυναμικότητας αποτυπώθηκε στα δύο πρώτα σετ, τα οποία η ελληνική ομάδα έχασε με πραγματικά κάτω τα χέρια (25-10, 25-14). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία για να μειωθεί το σκορ (20-25), όμως αμέσως μετά καθάρισαν το ματς (25-23).

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-14, 20-25, 25-23) σε 93'.

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλεμπεργκ 11 (7/14 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Οβεργοουότερ 5 (2/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μάρινγκ 17 (16/38 επ., 1 άσσο), Στράγκιερ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.- 13% άριστες), Ζίλσον 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Κρενίτσκι 4 (3/3 επ., 1 άσσος) / Ράμπελμπεργκ (λ, 46% υπ.-10% άριστες), Νέουφκενς, Τίερενς, Κος 3 (0/7 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ντεμπούκ, Βούτερς 5 (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (3/4 επ., 1 άσσο), Απλαδά 1 (1/4 επ.), Τσούμπα 12 (12/48 επ.), Σίλβα 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 5 (5/21 επ., 31% υπ.-14% άριστες), Μπέτσεβα 9 (7/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 35% υπ.-17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 38% υπ.-08% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Μοντάνο, Νταφοπούλου 8 (3/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.