Βόλεϊ

Άνετο πέρασμα από την Σκύδρα για την Κηφισιά

Ένα εύκολο απόγευμα στην Σκύδρα είχε η Κηφισιά καθώς επικράτησε 3-0 σετ του Αριστοτέλη κάνοντας ποδαρικό με το... δεξί στο 2023!

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε στον δεύτερο γύρο της Volley League η Κηφισιά. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Σκύδρα και επικράτησε εύκολα 3-0 σετ του Αριστοτέλη για την 10η αγωνιστική.

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας πλέον η ομάδα των βορείων προαστίων με έξι νίκες, υποχώρησε στην τελευταία θέση ο Αριστοτέλης Σκύδρας.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Οκοσάνοβιτς έφτασαν σε ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα λύσεις στο καλό σερβίς των φιλοξενούμενων και έφτασαν στο +6 με τον Μορέιρα, ενώ τελείωσαν το σετ με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς για το +7 (25-18).

Στο δεύτερο σετ το έργο επαναλήφθηκε με τους Τσέιβερς και Οκοσάνοβιτς να έχουν τον πλήρη έλεγχο πάνω από το φιλέ κάνοντας το 15-11. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στους δύο με ορθολογικές επιθέσεις όμως Ρουσόπουλος και Μορέιρα πήραν πάνω τους την υπόθεση οδηγώντας την Κηφισιά στο 2-0 μετά και το 25-18.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Κηφισιά ήταν καταιγιστική και με οδηγό την υποδοχή έφυγε στο +7 από την αρχή κάνοντας το 15-8. Το σετ και η νίκη της Κηφισιάς είχαν ουσιαστικά κριθεί με την Κηφισιά να παίρνει με 3-0 μετά και το 25-16 του τρίτου σετ.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 16-25

Aριστοτέλης Σκύδρας (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 9π. (8/17επ., 1 άσσος), Τζάκσον 4 (4/10επ., 60%υπ., 40%αρ.), Παπαγεωργίου, Τόρες 10 (9/17επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 36%αρ.), Τσέλιος 6 (3/6επ., 3 μπλοκ), Βλαχόπουλος / Αντωνίου (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Σδραυκάκης, Ντουντούδης, Σαρικεΐσογλου 2 (2/7επ., 60%υπ., 40%αρ.).

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 14π. (12/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Ρικάρντο 11 (9/15επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 40%αρ.), Σπηλιώτης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Μαϊκόν 10 (7/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέιβερς 9 (6/15επ., 3 άσσοι, 57%υπ., 36%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 64%υπ., 27%αρ.), Δραβόπουλος, Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιημήτρας