Βόλεϊ

Πέρασε από την Mίκρα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ, δύσκολες νίκες για Παναθηναϊκό-Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι της πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών επικρατώντας στο τάι μπρέικ του Άρη τη στιγμή που Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός επικρατούσαν σε Βούλα και Σαντορίνη.

Άλωσε τη Μίκρα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε 3-2 σετ στην έδρα του Άρη και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Volley League γυναικών.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί φεύγοντας με νίκη 3-1 σετ από τη Σαντορίνη απέναντι στον σκληροτράχηλο Α.Ο. Θήρας τον οποίο και περιμένει στου Ρέντη για να σφραγίσει την πρόκριση.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τη Βούλα ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της Θέτιδος 3-1 σετ και θα αναζητήσει ακόμα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα την Μ. Τετάρτη (12/4) στον Άγιο Θωμά για να βρεθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Άρης-ΠΑΟΚ 2-3 σετ
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά έξι πόντων από την αρχή (12-18). Ωστόσο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 22-21. Όμως ο ΠΑΟΚ ύψωσε τρομερό μπλοκ και κατάφερε να φτάσει στην κατάληψη του σετ με 22-25 για το 0-1.

Ο Άρης αντέδρασε στο δεύτερο σετ και παρότι βρέθηκε στο κρισιμότερο σημείο πίσω με τρεις πόντους (20-23), έφερε το ματς στα ίσα και εν τέλει ισοφάρισε στα σετ μετά από τρομερό ντέρμπι (26-24).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με κρεσέντο από το σερβίς και την pipe ξέφυγε γρήγορα με 9 (4-15) και τελείωσε άνετα το σετ για το 1-2.

Η «κίτρινη» αντίδραση δεν έμεινε στα λόγια και έτσι ο Άρης στο τέταρτο σετ ξέφυγε γρήγορα με 6-2 φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχραιμότερος και κατάφερε να πάρει το μαρς με 15-11 κάνοντας το 1-0 στη σειρά και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης.

Τα στατιστικά
Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Τσούμπα 17 (16/55 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-09% άριστες), Μπέτσεβα 25 (23/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες) / Κακουράτου (λ, 54% υπ.-29% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου 1 (1 άσσος), Σαλαγκούδη

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Ηλιοπούλου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Κρολ 24 (21/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (13/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-26% άριστες), Μερτέκη 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-07% άριστες), Τερζόγλου 8 (1/2 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπλάνκο 15 (7/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ.-22% άριστη), Κλέπκου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ.-60% άριστες), Αρμουτσή.

Άρης-ΠΑΟΚ 2-3

Θέτιδα Βούλας-Παναθηναϊκός 1-3 σετ
Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ έφτασε γρήγορα στα επίπεδα των τεσσάρων πόντων (7-11) όμως οι γηπεδούχες της Θέτιδος το έσβησαν κάνοντας το 16-16 . Στη συνέχεια οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με τις γηπεδούχες να παίρνουν στο κρισιμότερο σημείο το προβάδισμα και να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο σετ με τη Θέτιδα να προηγείται 13-10 και τον Παναθηναϊκό να τα φέρνει τούμπα για το 16-18. Η ισοπαλία (20-20) δημιούργησε ξανά νέες συνθήκες όμως ο Παναθηναϊκός με σερί από την Ανθούλη και την Παπαφωτίου έκανε το 28-26 και ισοφάρισε στα σετ.

Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν ασταθείς στο τρίτο σετ και παρά το προβάδισμα της Θέτιδας έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στο κρισιμότερο σημείο στο +2 (18-20). Εκεί η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πάτησε το γκάζι και έφτασε στο 20-25 για το 1-2 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη καθώς έφτασε σε ένα γρήγορο +8 (15-23) το οποίο δεν μπόρεσε να ανατραπεί με το 17-25 να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στα σετ .

AO Θήρας-Ολυμπιακός 1-3 σετ
Το πρώτο σετ στη Σαντορίνη προϊδέασε τον Ολυμπιακό ότι δεν θα είχε εύκολο απόγευμα αφού ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε να προηγείται με τρεις πόντους (11-8). Ωστόσο οι φιλοξενούμενες με τρομερά ψυχικά αποθέματα έφτασαν στην ανατροπή κάνοντας το 22-25 για το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό ήταν το ίδιο με τον Ολυμπιακό να έχει κορυφαία τη Βίλμα Σάλας η οποία έδωσε λύσεις πάνω από το φιλέ. Το 17-11 έγινε άμεσα 18-22 με τον Ολυμπιακό να κάνει το 0-2 στα σετ με 21-25.

Η μείωση του σκορ από τις γηπεδούχες στο τρίτο σετ (25-22) ήταν αφορμή για να πεισμώσει στο τέταρτο η ομάδα του Ολυμπιακού. Η Σάλας και η Κουμπούρα πραγματοποίησαν για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησαν την ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι στη νίκη μετά και το 22-25 του τετάρτου σετ.

Τα στατιστικά:
AO Θήρας (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 18 (15/34 επ., 3 άσσοι, 35% υπ. - 17% άριστες), Μερκάδο 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/45 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 37% άριστες), Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ζιώγα 1 (1/6 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 8 (8/32 επ., 48% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρούση 7 (1/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 22 (19/42 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 33% άριστες), Κούμπουρα 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 24% υπ. - 14% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).