Βόλεϊ

Αποκλεισμός για Εθνικό

Δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Μπενφίκα, χάνοντας και στον δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης με 2-3 σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχασε με 2-3 σετ από την Μπενφίκα στο «Μιχάλης Γραμματικόπουλος» της ακριτικής πόλης, στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και, σε συνδυασμό με την ήττα με 0-3 σετ στην πρώτη αναμέτρηση της προηγούμενης εβδομάδας στη Λισαβόνα, έμεινε εκτός ημιτελικών της διοργάνωσης, αφού ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάει τουλάχιστον την αναμέτρηση στο «χρυσό» σετ και να διεκδικήσει εκεί την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ, το εξαιρετικό μπλοκ των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με το αλάνθαστο σερβίς τους, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των παικτών του Εθνικού και έγινε το 0-1.

Ο παίκτες της Μπενφίκα μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Εθνικού και οι αλλαγές του Ζοζέ Ζαρντίμ αποσυντόνισαν τους ακρίτες, ενώ το μπλοκ των Κρουζ και Ονόρε δεν άφηνε να περάσει τίποτα επιθετικά. Έτσι, η εμπειρία και η ψυχραιμία των Πορτογάλων έφερε το 0-2.

Απελευθερωμένοι από το άγχος, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 και στο 1-2. Έτσι, στο τέταρτο σετ είχαμε ντέρμπι, όμως η ψυχολογία των παικτών του Σάκη Μουστακίδη έφερε το 2-2. Στο πέμπτο σετ, η κόπωση επηρέασε αμφότερες τις ομάδες και φτάσαμε στο 11-15.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσου, 61 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-20, 28-26, 11-15

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ, 76% υπ -60% άριστες), Μίχαλι 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κιόσης 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Α. Δαλακούρας 18 (15/35 επ, 3 μπλοκ,59% υπ - 38% άριστες), Άντριτς 31 (25/45 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 45% άριστες), Δημητριάδης 4 (4/10 επ, 62% υπ - 46% άριστες), Κοντοστάθης

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζοζέ Ζαρντίμ): Σίλβα Ρέις 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ 63% υπ-56% άριστες), Γκασπάρ 13 (10/19 επ, 3 άσσοι), Ονόρε 17 (12/18 επ, 5 μπλοκ), Φλάβιο Κρουζ 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Σοάρες 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Περίνι 3 (3/3 επ) / Κάσας (λ, 69% υπ - 54% άριστες), Ζοάο Μαγκαλιάες (λ, 77% υπ - 46% άριστες), Αντρέ Ρέις 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ - 56% άριστες), Σίλβα 5 (5/9 επ), Ολιβέιρα 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -27% άριστες), Ντίαζ 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ)

Ο Σάκης Μουστακίδης τόνισε πως: «Η Μπενφίκα ήταν καλύτερη και προκρίθηκε δίκαια. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η απειρία ήταν αυτή που δεν μας άφησε να διαχειριστούμε όπως θέλαμε τα δύο πρώτα σετ. Νιώθω ικανοποιημένος και υπερήφανος για τους παίκτες μου. Φεύγω "γεμάτος" από το γήπεδο. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη».

Από την πλευρά του, ο Ζοσέ Ζαρντίμ τόνισε πως: «Είχαμε την κούραση του ταξιδιού, για αυτό το πρώτο σετ ήταν πολύ σημαντικό. Αφού το κερδίσαμε, είχαμε το "πάνω χέρι". Ήμασταν συγκεντρωμένοι στην τακτική μας, δεν είχαμε νευρικότητα και πετύχαμε μία πολύ σπουδαία πρόκριση. Γράψαμε ιστορία, γιατί πρώτη φορά προκριθήκαμε στα ημιτελικά».