Βόλεϊ

Αποκλεισμός για Αρβανίτη-Καραγκουνή στο Μεξικό

Αποκλείστηκαν στον δεύτερο προκριματικό γύρο οι δύο Ελληνίδες.

Στον δεύτερο γύρο των προκριματικών αποκλείστηκε το ελληνικό δίδυμο Βίκυς Αρβανίτη και της Πένυς Καραγκούνη στο δεύτερο κατά σειρά τουρνουά τεσσάρων αστεριών της F.I.V.B. στο Μεξικό.

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ δεν τα κατάφερε στο τελευταίο της παιχνίδι πριν την είσοδο στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, γνωρίζοντας στις λεπτομέρειες την ήττα με 2-0 (23-21, 21-19) σετ από τις Σταμ και Σχον από την Ολλανδία.

Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο προηγήθηκε με 21-20, όμως τρία συνεχόμενα μπλοκ της Σταμ έφεραν την ανατροπή και έδωσαν το σετ στην Ολλανδία με 23-21.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε. Με το σκορ στο 19-19, δύο συνεχόμενοι πόντοι της Σταμ έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στις Ολλανδέζες με 21-19 και 2-0 σετ.

Η Εθνική μας ομάδα θα επιστρέψει τώρα στην Ελλάδα και θα μπει στη τελική ευθεία για τη δεύτερη φάση του προολυμπιακού τουρνουά - Continental Cup στην Τουρκία το τριήμερο 6-9 Μαΐου.