Βόλεϊ

Πέταξε έξω τον Ολυμπιακό ο ΑΟ Θήρας

Ένας εκπληκτικός ΑΟ Θήρας νίκησε 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στη Σαντορίνη και προκρίθηκε στο F4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Έκπληξη από τον ΑΟ Θήρας, ο οποίος νίκησε 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στη Σαντορίνη στον δεύτερο προημιτελικό του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης για πέμπτη φορά στην ιστορία του, περιμένοντας την κλήρωση της Πέμπτης.

Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 14-17 και με τον Ολυμπιακό να έχει κόντρα επίθεση, αλλά εκεί οι Τσοχατζή, Ζιώγα και Φάκη έφεραν την ανατροπή. Η τελευταία με δύο άσσους κι ένα λάθος των «ερυθρόλευκων» έφερε το 18-17 για να φτάσει ο ΑΟΘ στο 21-19 και, παρόλο που ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21, με νέο σερί 4-0 οι Σαντορινιές έκαναν το 1-0.

Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 14-12 στο δεύτερο σετ, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 1-6, προηγήθηκε 18-15 για να φτάσει άνετα στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ, ο ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακός και ξέφυγε με 8-4 και 16-9. Οι αλλαγές των Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου μείωσαν σε 18-17 και η κακή υποδοχή της Σάλας έκανε το 20-17, με τη Λάνγκερερ να κάνει το 2-1.

Οι Σαντορινιές στο τέταρτο σετ έφτασαν στο 8-3 και διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.