Βόλεϊ

«Καθαρές» νίκες για ΑΟ Θήρας και Αιγάλεω, ίδρωσε αλλά πέρασε από τη Βούλα ο Άρης

Με νίκες συνέχισαν στη Volley League γυναικών ΑΟ Θήρας και Αιγάλεω για τη 12η αγωνιστική τη στιγμή που ο Άρης χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να περάσει από την έδρα της Θέτιδος Βούλας.

Σημαντικές νίκες για τη «μάχη» της παραμονής κατάφεραν να πανηγυρίσουν το Αιγάλεω και ο ΑΟ Θήρας απέναντι σε Μαρκόπουλο και Λαμία αντίστοιχα για την 12η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε 3-1 σετ του Μαρκόπουλου εντός έδρας ενώ την ίδια στιγμή οι νησιώτισσες είχαν ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας 3-0 της Λαμίας. Μεγάλη νίκη στη Βούλα και για τον Άρη που επικράτησε στο τάι μπρέικ της Θέτιδας (3-2).

Στο Αιγάλεω η ομώνυμη ομάδα δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ καθώς το Μαρκόπουλο ήταν κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά η ανωτερότητα της ομάδας των δυτικών προαστίων ήταν εκείνη που έφερε το 25-23 για το 1-0.

Στη συνέχεια οι ρόλοι αντιστράφηκαν με το Μαρκόπουλο να κατακτά το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ, αλλά το Αιγάλεω έφτασε στη νίκη με επιβλητικό τρόπο καθώς κατέκτησε τα επόμενα δύο με 25-21 και 25-20 φτάνοντας στο τελικό 3-1.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας που νίκησε εύκολα 3-0 σετ τη Λαμία. Οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές στο πρώτο σετ καθώς το κατέκτησαν με 25-16, ενώ στο δεύτερο η Λαμία πρόβαλε αντίσταση πηγαίνοντας το ματς στον πόντο. Ο ΑΟ Θήρας ωστόσο φάνηκε ψυχραιμότερος στην εξέλιξη του σετ φτάνοντας στο 25-20 και το 2-0 ενώ στο τρίτο σετ, οι νησιώτισσες ήταν καταιγιστικές παίρνοντας το ματς μετά το εντυπωσιακό +16 (25-9).

Φανταστικό ματς στη Βούλα με τον Άρη να «λυγίζει» τη Θέτιδα στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα καθοριστικό σερί στο πρώτο σετ και μετατρέποντας το 12-11 σε 13-20, έφτασαν στο 18-25 για να γράψουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 11-7 και μετέτρεψαν το 14-15 σε 17-15. Όμως ο Άρης αντεπιτέθηκε, περνώντας μπροστά με 21-22 και πήρε εν τέλει το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ υπήρχε ισορροπία (9-9). Ο Άρης έκανε το 11-14 και το 12-17, όμως η Θέτις αντέδρασε και ισοφάρισε σε 18-18. Μετά το 23-23 η ομάδα της Βούλας πήρε τους δύο καθοριστικούς πόντους, για το 25-23 και το 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η Θέτις είχε ένα προβάδισμα (6-3 και 11-8). Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 13-13. Όλα κρέμονταν από μία κλωστή (19-19 και 22-22) με τις γηπεδούχες να είναι πάλι πιο ψύχραιμες στο τέλος, και να κάνουν το 25-23 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Θέτις προηγήθηκε με 8-6 αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10. Οι «κιτρινόμαυρες» πέτυχαν καθοριστικούς πόντους για το 11-13 και πήραν το σετ με 12-15, μαζί και τη νίκη.