Βόλεϊ

«Άλωσε» τη Σαντορίνη ο Πανναξιακος και ετοιμάζεται για τελικούς

Ένας τεράστιος Πανναξιακός νίκησε 3-2 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της Volley League γυναικών και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς, έχοντας εντός τη ρεβάνς.

Ο Πανναξιακός νίκησε 3-2 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά της Volley League γυναικών και απέκτησε σαφές προβάδισμα, παίρνοντας και εκδίκηση για τον χαμένο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου την περασμένη Παρασκευή, ενόψει του δεύτερου ματς στη Νάξο το ερχόμενο Σάββατο, όπου με νίκη παίρνει το "εισιτήριο" για τους τελικούς, διαφορετικά οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την επόμενη εβδομάδα.

Ο Πανναξιακός πήρε το τρίτο σετ με 14-25 και απέκτησε την κατάλληλη ψυχολογία, ώστε να φτάσει στο διπλό.

Ο Πανναξιακός πήρε σχεδόν ένα σετ από μπλοκ (22 έναντι 5 του ΑΟ Θήρας), είχε διπλάσιους άσσους (12-6) και έκανε 8 λάθη παραπάνω (26-34). Μεγάλο παιχνίδι από τις Χατζηευστρατιάδου και Τσομπανίδου, που τελείωσαν το ματς με 30 συνολικά πόντους, ενώ είχαν τα 11 από τα 22 μπλοκ της ομάδας τους.

Πέντε συνολικά διψήφιες σκόρερ για τον Πανναξιακό με καλό μοίρασμα από τη Βεργίδου και πρώτη σκόρερ την Μπράιαν με 18 πόντους.

Η Καλανταρίδου με 13 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του ΑΟ Θήρας, ενώ 12 πρόσθεσαν Πίλεπιτς και Μερτέκη.

Στο τάι μπρέικ, ο Πανναξιακός, με σέρβερ τη Στεντίλ, πήρε προβάδισμα με 10-6 και έφτασε στο 14-10 με τη Ριντ. Με επίθεση της Μερτέκη (12-14), λάθος του Πανναξιακού (13-14) και επίθεση της Ριντ στο φιλέ (14-14), ήρθε το 4-0 για τις γηπεδούχες. Το άουτ σέρβις της Εμμανουηλίδου (14-15) και ο άσσος της Ριντ (14-16) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 14-25, 25-23, 14-16

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 12 άσσους, 49 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρμπατς 1 (1/1 επ.), Πίλεπιτς 12 (11/39 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 12 (12/50 επ., 36% υπ. - 27% άριστες), Καλανταρίδου 13 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 19% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσσος) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Παναγιωτίδου 3 (3/8 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Καλαντάτζε, Καραφουλίδου 6 (3/9 επ., 3 άσσοι)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (10/38 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπράιαν 18 (17/50 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 17 (9/13 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσομπανίδου 13 (5/10 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Στεντίλ 14 (7/26 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ. - 43% άριστες) / Κακουράτου (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Λάβδα 1 (1 άσσος), Λιάγκη