Τένις

Ο Στρουφ σταμάτησε τον Τσιτσιπά στο Χάλε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) από τον Γερμανό, Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, μένοντας εκτός συνέχειας από τον 2ο γύρο του τουρνουά του Χάλε.

Πρόωρος αποκλεισμός για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο τουρνουά του Χάλε.

Ο Έλληνας τενίστας παρουσιάστηκε κατώτερος της περίστασης και γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-4, 6-4) από τον Γερμανό και νούμερο 41 στην παγκόσμια κατάταξη, Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, κάνοντας 12 περισσότερα αβίαστα λάθη από τον αντίπαλό του και μένοντας εκτός από τον 2ο γύρο του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα ιδανικά, με love game, αλλά ο Στρουφ ήταν εκείνος που κατάφερε να κάνει πρώτος break, παίρνοντας το προβάδισμα με 3-2, ενώ στη συνέχεια προστάτευσε το σερβίς του και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4.

Παρόμοιο και το δεύτερο σετ, όσον αφορά την εξέλιξή του, με τον Γερμανό να κάνει ξανά το break στο πέμπτο game και με τον Στέφανο να πλησιάζει μέχρι το 4-3 και το 5-4. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σπάσει ούτε μία φορά το σερβίς του Στρουφ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα-αποκλεισμό.