Γενικά

Στην πρώτη εξάδα της κατηγορίας U11 ο Μαρκουλάκης στο Youth Contender πινγκ πονγκ της Σλοβενίας

Ένα πολύ θετικό πλασάρισμα φέρνει ήδη για την τριμελή αποστολή επίλεκτων αθλητών από τα Χανιά η πρώτη συμμετοχή στον θεσμό του World Table Tennis Youth Contender.

Ο πιο μικρός της ελληνικής παρέας στο World Table Tennis Youth Contender των Χανιών, ο 11χρονος Θεοφάνης Μαρκουλάκης, μπήκε στην πρώτη εξάδα της ηλικιακής κατηγορίας του στο WTT Youth Contender της Σλοβενίας που συνεχίζεται στο Ότοτσεκ. Ευνοήθηκε σε τριπλή ισοβαθμία στον προκριματικό του όμιλο και προχώρησε στο ταμπλό των «8», όπου υπάρχουν δύο «bye».

Ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού μίνι παμπαίδων πέτυχε τον στόχο του με δύο νίκες και δύο ήττες και την Πέμπτη θα επιδιώξει την είσοδο στα ημιτελικά κι ό,τι περισσότερο μπορεί.

Τη δική τους προσπάθεια έκαναν ο Στέφανος Μαυροματάκης κι ο Νίκος Αγγελίδης στην κατηγορία Under 15. Αποκλείστηκαν στα γκρουπ κι ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους στο «Sport Centre» του Ότοτσεκ, ωστόσο άφησαν καλά δείγματα γραφής κι αποκόμισαν νέες χρήσιμες εμπειρίες.

Θυμίζουμε ότι τα τρία παιδιά θα βρεθούν μέσα στην εβδομάδα στο Βαραζντίν για να συνεχίσουν τους αγώνες στο WTT Youth Contender της Κροατίας πάντα με την καθοδήγηση του προπονητή του ΟΑ Χανίων, Μιχάλη Αγγελίδη.

Στην κατηγορία Under 11 στη Σλοβενία έγιναν τρία προκριματικά γκρουπ. Ο Μαρκουλάκης ήταν στο πρώτο, το οποίο είχε πέντε αθλητές, όμως από το κάθε ένα γκρουπ περνούσαν οι δύο πρώτοι. Η υπόθεση της πρόκρισης είχε αγωνία για τον ταλαντούχο νησιώτη. Άρχισε με δύο ήττες, συνέχισε με δύο νίκες κι ήρθαν έτσι τα πράγματα που πήρε την πρόκριση ύστερα από τριπλή ισοβαθμία.

Έχασε πρώτα από τον Αυστριακό Λουίς Φέγκερλ (πρώτο φαβορί στην κατηγορία) με 3-0 σετ (3-11, 11-8, 5-11, 2-11) κι έπειτα από τον Κροάτη Σίμουν Μιλόσεβιτς με 3-1 σετ (11-7, 6-11, 7-11, 8-11). Στην τρίτη αγωνιστική ξεπέρασε τον Πολωνό Άντριαν Νοβακόφσκι με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-4) και στο φινάλε τον Καζάκο Νταγκίρ Ντανιγιάροφ, επίσης, με 3-0 σετ (11-5, 11-4, 11-9).

Ο Μαρκουλάκης ισοβάθμησε με τον Νοβακόφσκι και τον Μιλόσεβιτς στους 6 βαθμούς. Από τα μεταξύ τους παιχνίδια είχε συντελεστή +1 με 4 σετ υπέρ και 3 κατά (νίκη 3-0 κι ήττα 3-1) και εξασφάλισε τη δεύτερη προνομιούχο θέση πίσω από τον Φέγκερλ. Στην τρίτη θέση αρκέστηκε ο Πολωνός (3-3 σετ) και στην τέταρτη ο Μιλόσεβιτς (3-4).

Η κλήρωση στο ταμπλό έφερε επόμενο αντίπαλο τον Μαυροβούνιο Μίλαν Βούτσετιτς, ο οποίος προκρίθηκε ως πρώτος και με το απόλυτο των νικών από το τρίτο γκρουπ. Το ματς γίνεται στις 12:00 Ελλάδας, μέσα στη μέρα τελειώνουν οι κατηγορίες των αγοριών. Τον ίδιο αθλητή αντιμετώπισε την Τρίτη στην Under 13 ο Μαυροματάκης και «λύγισε» με 3-2 σετ.

Στην κατηγορία Under 15 ο Αγγελίδης κατετάγη τρίτος στο 15ο γκρουπ με 2 βαθμούς. Αρχικά, έχασε από τον Κινέζο επικεφαλής Ζου Γκουανχόνγκ με 3-0 σετ (5-11, 4-11, 4-11) και αργότερα από τον Γερμανό Τιεν Φονγκ με το ίδιο σκορ (6-11, 5-11, 6-11).

Ο Μαυροματάκης ήρθε τρίτος με 4 βαθμούς στο 20ό γκρουπ, το οποίο είχε τέσσερις αθλητές. Στην πρώτη αγωνιστική έχασε από τον Ισπανό Αλεξάντερ Μάλοφ (επικεφαλής) με 3-0 σετ (7-11, 10-12, 4-11). Στη συνέχεια, κατέβαλε τον Σλοβένο Τίμο Ούρμπας με 3-1 σετ (7-11, 11-5, 11-8, 11-6) και στην καθοριστική τρίτη αγωνιστική κάμφθηκε με 3-0 σετ από τον Κορεάτη Μα Γεονγκγιούν (12-14, 4-11, 3-11).