Μαχητικά Αθλήματα

«Ποδαρικό» με 15 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου στην κατηγορία Masters- Τρίτη στον κόσμο στον πίνακα μετα

Με μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα, ολοκληρώθηκε στα «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο η πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου, με τη χώρα μας να κατακτά 15 μετάλλια.

Οι φίλοι του ζίου ζίτσου είχαν την ευκαιρία να πάρουν μία πρόγευση του τι θα ακολουθήσει τις επόμενες ημέρες, ως και τις 4 Νοεμβρίου, όπου θα διεξαχθούν οι αντίστοιχες διοργανώσεις όλων των ηλικιακών κατηγοριών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ζίου Ζίτσου του Ηρακλείου που ξεκίνησε την Τετάρτη στα «Δύο Αοράκια»».

Οι Έλληνες αθλητές τα πήγαν περίφημα την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης, αφού κατέκτησαν τέσσερα χρυσά, επτά αργυρά και τέσσερα χάλκινα μετάλλια, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον πίνακα μεταλλίων, πίσω από την Γαλλία (30 μετάλλια) και τον Καναδά που είχε δέκα μετάλλια, αλλά τα έξι ήταν χρυσά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πάνω από την Ελλάδα στην κατάταξη. Σε σύνολο μεταλλίων, ωστόσο, οι Έλληνες πρωταθλητές ήταν δεύτεροι.