Χάντμπολ

Ήττα κι αγχώνεται ο ΠΑΟΚ

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ανόρθωση ο ΠΑΟΚ, αφού έχασε 24-30 στη Λάρνακα στον πρώτο αγώνα για τον δεύτερο γύρο του European Cup χάντμπολ ανδρών κι έκανε «θρίλερ» την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Άγχος για τον ΠΑΟΚ.Ο «δικέφαλος» έχασε 24-30 από την Ανόρθωση στη Λάρνακα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον δεύτερο γύρο του European Cup χάντμπολ ανδρών και χρειάζονται στη ρεβάνς του Σαββάτου στην κυπριακή πόλη νίκη με επτά γκολ διαφορά για να βρεθεί στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδος έφτασαν να χάνουν 1-6 στο πρώτο δεκάλεπτο κι 9-14 στο 25΄, αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 15-13 στο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος να ισοφαρίσουν 18-18 με τον Κ. Κουκμίση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-20 με τον Μπάτζιο κι επιμέρους σκορ 8-3, αλλά η «κυρία» μετέτρεψε με 6-0 σερί 24-24 σε 30-24, με τον «δικέφαλο» να μένει χωρίς σκορ για 9’.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ευσταθιάδης): Κωστακίδης 3, Γουργούμης, Λωνίδου, Μπακατσέλος, Αργυρού 4, Νούγκοβιτς, Μπέζερ, Κάμπαρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μπούντιτς 4, Καιμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγιτς 6, Φεσίας, Σεϊρεκίδης 6

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης, Ιωάννου 7, Κ. Κουκμίσης 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 2. Διαιτητές: Μπόσνιακ- Μάριτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Μπεκίρι (Κόσσοβο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/2-2/2