Γενικά

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Κωφών: Ένα χάλκινο μετάλλιο στα ζευγάρια U18

Η αυλαία του 15ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Κωφών ανδρών-γυναικών και U15-U18 έπεσε την Παρασκευή στις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου SportCamp Λουτρακίου.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Κωφών στο Λουτράκι διεξήχθη υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων κι Αθλητισμού.

Η χώρα μας συμμετείχε με εννιά αθλητές κι αθλήτριες. Ο απολογισμός της ήταν ένα χάλκινο μετάλλιο και καλά πλασαρίσματα των υπολοίπων.

Στα ζευγάρια των αγοριών U18, το ελληνικό δίδυμο, αποτελούμενο από τους Σπύρο Ηλία και Κοσμά Δεληγιάννη, αγωνιζόμενοι για πρώτη φορά επίσημα ανέβηκαν μαζί με την ομάδα της Πολωνίας στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό κατέκτησε το δίδυμο από την Ουκρανία των Σκβάρτσκι-Πούχατς, το οποίο επικράτησε με 4-1 σετ του γερμανο-πολωνικού διδύμου των Γέναν- Γιαμπλόνσκι.

Στα ζευγάρια των κοριτσιών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ουκρανία με τις Ντέμκοβετς-Τάτους, που νίκησαν με 4-1 σετ το ζευγάρι των Πιλυπένκο (Ουκρανία)-Μάτιασετς (Κροατία). Στην τρίτη θέση ανέβηκαν οι Πολωνοί Ζάγιατς-Νοβακόφκσι.

Στα μικτά ζευγάρια U18, ακόμη ένας θρίαμβος για το ζευγάρι της Ουκρανίας, ήτοι των Ντέμκοβετς-Σκβάρσκι, οι οποίοι επικράτησαν με 4-1 σετ του ουκρανό-γερμανικού διδύμου των Πυλυπένκο -Γέναν. Στην τρίτη θέση, οι Πολωνοί Ζάγιατς-Νοβακόφκσι κι οι Ουκρανοί Τατους-Πούχατς.

Στα ατομικά των αγοριών U18, ο Σπύρος Ηλίας κατέκτησε την έκτη θέση, καθώς ηττήθηκε από τον Ουκρανό Πούχατς με 4-0 σετ (11-1, 11-5, 11-3, 11-1), ενώ στον ελληνικό «εμφύλιο» για τις θέσεις 7-8 ο Δεληγιάννης νίκησε τον Προβατάρη με 4-0 σετ (11-5, 11-8, 11-3, 11-5) και πήρε την έβδομη θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Κάρολ Γιαμπλόνσκι, ο οποίος επικράτησε του Άρντα Γέναν, Γερμανού με τουρκικές ρίζες με 4-1 σετ (11-8, 11-9, 7-11, 12-10, 11-4). Στην τρίτη θέση ο Ουκρανός Ντμίτρο Σκβάρσκι κι ο Σουηδός Ζακάρια Κρούζε.

Στα κορίτσια, η Ουκρανή Κατερίνα Ντεμκοβετς επικράτησε με ανατροπή, αφού έχασε το πρώτο σετ της Πολωνής Γιούλια Ζάγιατς με 4-2 (3-11, 11-9, 10-12, 11-3, 11-3) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση η Ουκρανή Μαρίγια Πιλυπένκο κι η Κροάτισσα Γιοζίπα Μάτγιασετς.

Η «δική» μας 14χρονη Εριέτα Ευθυμίου δεν κατάφερε να νικήσει. Αγωνίστηκε στον πρώτο όμιλο κι ηττήθηκε από την Κροάτισσα Μάτιασετς με 3-0 σετ (4-11 0-11 8-11) κι από την Πολωνή Σίγκιντους με το ίδιο σκορ (5-11 0-11 3-11).

Στην ίδια διοργάνωση στην κατηγορία ανδρών-γυναικών, οι άνδρες στο ομαδικό κατέλαβαν την όγδοη θέση. Με αντίπαλο την ισχυρή Πολωνία, οι Έλληνες αθλητές το πάλεψαν, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με τους Πολωνούς να είναι αυτοί που πήραν με συνολικό σκορ τρεις νίκες την έβδομη θέση.

Την πέμπτη θέση κατέλαβαν οι γυναίκες στο ομαδικό στον έναν όμιλο που σχηματίστηκε κι αγωνίστηκαν όλοι με όλους. Την πρώτη θέση στο ομαδικό γυναικών πήρε η Ουκρανία, τη δεύτερη η Πολωνία και την τρίτη η Ουγγαρία με τη Βοσνία.

Στα μικτά ζευγάρια, οι Τατασόπουλος και Μελέτη πήραν την πέμπτη θέση κι έχασαν την τετράδα από τους πολύ ισχυρούς Ουκρανούς.

Στα ατομικά, η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στους άνδρες, αλλά και στις γυναίκες, ολοκληρώθηκε στην πρώτη φάση. Ο Αλέξανδρος Τατασόπουλος αγωνίστηκε στον πέμπτο όμιλο, πέτυχε δύο νίκες. αλλά δεν ήταν αρκετές για να του δώσουν την πρόκριση στη 16άδα της διοργάνωσης.

Νίκησε τον Τσέχο Μάτους με 3-0 σετ (11-7 11-9 11-4) και τον Βόσνιο Κόσιτς με το ίδιο σκορ (3-11 5-11 12-14) σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ηττήθηκε, όμως, από τον Αυστριακό Λούκας Κράμερ με 3-0 σετ (11-5 11-7 11-7) και τον Λιθουανό Τάκινας με το ίδιο σκορ ( 11-5 11-5 11-2).

Με δύο νίκες κι ισάριθμες ήττες και 6 βαθμούς ήταν τρίτος στον όμιλό του και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Ο Γεράσιμος Ζαφειράτος αγωνίστηκε στον πρώτο όμιλο, όπου γνώρισε την ήττα από τον Πολωνό Πιέτα με 3-0 σετ (11-1 11-5 11-5), τον Τούρκο Ερντάλ Ντογκάν με το ίδιο σκορ (6-11 3-11 7-11), τον Λιθουανό Ναρκεβίτσιους, επίσης, με 3-0 σετ (2-11 2-11 7-11) και με το ίδιο σκορ από τον Σλοβάκο Κέινατ (11-2 11-2 11-3).

Ο Κωνσταντίνος Ζούζουλας αγωνίστηκε στον έβδομο όμιλο και γνώρισε έξι ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια με το ίδιο σκορ, 3-0, από τον Τσέχο Χέλους (11-3 11-4 11-5), τον Βόσνιο Γκάλιτς (5-11 5-11 4-11), τον Σουηδό Χέντλουντ (4-11 1-11 1-11), τον Νορβηγό Άντερσον (11-1 11-1 11-2) και τον Πολωνό Κουρόφσκι (11-2 11-0 11-1).

Κι οι τρεις Ελληνίδες αθλήτριες που μετείχαν δεν κατάφεραν να περάσουν στη επόμενη φάση. Η Σοφία Μελέτη στον δεύτερο όμιλο ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Ουγγαρέζα Σέζνι (11-6 11-3 11-6), τη Ρουμάνα Βλαντ (11-2 11-1 11-6) και την Ουκρανίδα Μπούντνικ (11-2 11-1 11-6).
Στον τρίτο όμιλο κι η Ναταλία Σμιρνόβα γνώρισε μόνο ήττες από την Πολωνή Ντισκιεβίτς (11-2 11-1 11-1), από την Ουκρανή Ντέμκοβετς (11-2 11-4 11-3), την Ουγγαρέζα Φέκετε (2-11 1-11 1-11) με 3-0 σετ, ενώ με τη Βόσνια Μαριάνοβιτς το πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ (11-5 6-11 11-8 11-2).

Τέλος, η Εριέτα Ευθυμίου, στον τέταρτο όμιλο δεν τα κατάφερε με πιο έμπειρες αντιπάλους από αυτήν, αλλά έδειξε ότι έχει μέλλον στο άθλημα. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γαλλίδα Σαμπό (0-11 1-11 4-11), την Ουκρανίδα Βασίλιεβα (11-1 11-1 11-1), την Πολωνέζα Λετσίνσκα (11-2 11-2 11-2) και τη Βόσνια Κάνιτς (11-0 11-1 11-5).