Πορτογαλία

Χωρίς να ιδρώσει η Πόρτο

Η Πόρτο επικράτησε εύκολα 4-0 της Μποαβίστα, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι καθώς οι μεν γηπεδούχοι έχουν εξασφαλίσει την τρίτη θέση, οι δε φιλοξενούμενοι έχουν σωθεί.

Χωρίς να δυσκολευτεί, η Πόρτο επικράτησε 4-0 της Μποαβίστα, σε ένα παιχνίδι που ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι έχουν εξασφαλίσει την τρίτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν σώσει την κατηγορία.

Ο Ντανίλο Περέιρα άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό και έκανε πιο εύκολο το έργο για την Πόρτο. Ωστόσο, μέχρι την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν κάποιο τέρμα ακόμη. Στην επανάληψη, όμως, οι «δράκοι» σκόραραν ακόμη τρία γκολ και πέρασαν εύκολα το μεσημέρι τους.

Ο Λαγιούν στο 56’ έκανε το 2-0, για να έρθουν οι Μπραχίμι και Σίλβα σε ένα τρίλεπτο (85’, 88’) και να διαμορφώσουν το τελικό 4-0.