Γαλλία

Έκανε… βόλτα στην Τουλούζ η Μαρσέιγ!

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο από τη Μαρσέιγ, καθώς πέρασε με 3-1 από την έδρα της Τουλούζ.

Αντίδραση μετά την εντός έδρας «γκέλα» με τη Ρεμς έβγαλε η Μαρσέιγ, συντρίβοντας εκτός έδρας 3-1 την Τουλούζ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μέισον Γκρίνγουντ με δύο γκολ σε περίπου 70’’. Στους 7 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα του Ντε Τζέρμπι, ενώ από την άλλη η Τουλούζ έμεινε μόλις στους 2β.

Από νωρίς έδειξαν ορεξάτοι οι Μασσαλοί, με τον Γκρίνγουντ να «χτυπά» δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό (16’-17’) και τους πηγαίνει στο 2-0. Μάλιστα, το έργο της ομάδας του Ντε Τζέρμπι έγινε ακόμη πιο εύκολο, καθώς αποβλήθηκε ο Μαγκρί με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοντογκμπιά.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 3-0 με αυτογκόλ του Κρέσγουελ έπειτα από προσπάθεια του Λουίς Ενρίκε. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το γκολ της… τιμής με τον Μπαμπικά στο 90’ και ύστερα από λάθος έξοδο του τερματοφύλακα Ρούλι.

Με εντυπωσιακό τρόπο έκανε… σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα η Μπρεστ, καθώς συνέτριψε 4-0 τη Σεντ Ετιέν. Η ομάδα της Βρετάνης προηγήθηκε μόλις στο 10’ με τον άλλοτε «πράσινο» Καμαρά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0, χάρη σε πέναλτι του Ντελ Καστίγιο, στο 32’. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπρεστ να βρίσκει άλλα δύο γκολ στο 77’ και το 84’ για το τελικό σκορ. Στους 3β. η ομάδα της Βρετάνης, με τους «στεφανουά» να μένουν στο μηδέν.

Από ‘κει και πέρα, τη δεύτερη σερί της νίκη πανηγύρισε η Ναντ, περνώντας με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Μονπελιέ. Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν στο 24’ με τον Αμπλίν, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 30’. Ωστόσο, η Ναντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Σιμόν, ακριβώς στο 45’ και πήγε μπροστά στην ανάπαυλα. Το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους «σφράγισε» ο Μοσταφά Μοχάμεντ στο 85ο λεπτό.