Ιταλία

Ματσάρα στο Τορίνο και «διπλό» για τη Λάτσιο!

Έπειτα από ένα χορταστικό ματς (κυρίως στο β’ μέρος), η Λάτσιο έφυγε από την έδρα της Τορίνο με μεγάλο «διπλό» (2-3).

Με το «τρίποντο» έφυγε από το Τορίνο η Λάτσιο. Νίκη επί της ομώνυμης ομάδας πανηγύρισαν οι Ρωμαίοι, οι οποίοι επικράτησαν 3-2 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A. Έχοντας πάρει φόρα από το 3-0 επί της Ντιναμό Κιέβου στο Αμβούργο για το Europa League, κατέκτησαν και το πρώτο τους φετινό «διπλό» εντός των συνόρων.

Παράλληλα, έδωσαν συνέχεια στην παράδοση που έχουν χτίσει στο συγκεκριμένο γήπεδο τα τελευταία χρόνια. Διότι συμπλήρωσαν έξι αγώνες δίχως ήττα (4 νίκες, 2 ισοπαλίες), με το 3-1 του 2019 να είναι η πιο πρόσφατη.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Γκεντουζί να εκτελεί τον αντίπαλο γκολκίπερ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, αξιοποιώντας γύρισμα του Ταβάρες μετά από κλέψιμο της ομάδας του στο κέντρο και καλά εκδηλωμένη αντεπίθεση. Πάλι από κλέψιμο της μπάλας ξεκίνησε το 2-0, το οποίο έγινε στο 60’, με τον Ντιά να σουτάρει από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής. Επτά λεπτά μετά, ο Άνταμς με δυνατό συρτό σουτ έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η αναμέτρηση είχε… ψωμί στην τελική ευθεία. Η Λάτσιο έδειξε να καθαρίζει το ματς, με τον Νόσλιν να σκοράρει στο 89’ με ψύχραιμο τελείωμα από κοντά. Ακολούθησε, ωστόσο, στο 90’+2’ η γκολάρα του Κοκό, ο οποίος με γυριστό σουτ «κρέμασε» τον Προβεντέλ.