Ιταλία

Τέζαρε την Αταλάντα με λάμψη Τσε Άνταμς η Τορίνο - Νέα απώλεια για τη Φιορεντίνα!

Με τον Τσε Άνταμς να σκοράρει και να δίνει ασίστ, η Τορίνο επικράτησε 2-1 της Αταλάντα. Κόλλησε στο μηδέν με τη Βενέτσια η Φιορεντίνα, που έμεινε χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές.

Tην πρώτη της νίκη και μάλιστα με... στυλ έκανε στη Serie A η Τορίνο!

Η ομάδα του Πάολο Βανόλι επικράτησε με σκορ 2-1 της Αταλάντα με ανατροπή, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη. Κάπως έτσι, έφτασε τους 4 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές, και υποχρέωσε τους «μπεργκαμάσκι» στην πρώτη τους απώλεια.

Η Αταλάντα ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 26', με τον Ματέο Ρετέγκι να φτάνει τα τρία τέρματα μετά από δύο αγωνιστικές. Η απάντηση ήταν άμεση από τους γηπεδούχους, με τον Ίβαν Ίλιτς να παίρνει την ασίστ του Τσε Άνταμς και να «σκάβει» τον Καρνεσέκι για το 1-1.

Ο Άνταμς ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού μετά από δημιουργός έγινε και σκόρερ. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σκωτσέζος επιθετικός επωφελήθηκε από απόκρουση του Καρνεσέκι, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 2-1 προ κενής εστίας, ανοίγοντας λογαριασμό με την Τορίνο.

Η Αταλάντα είχε, πάντως, την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, όταν κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Ο Μάριο Πάσαλιτς ανέλαβε να το εκτελέσει, όμως ο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδιωξε εντυπωσιακά και εξασφάλισε το τρίποντο της ομάδας του.

Πολύ λιγότερα πράγματα έγιναν στο άλλο ματς που έλαβε χώρα ταυτόχρονα. Η Φιορεντίνα απέδειξε πως είναι αρκετά εκτός φόρμας στο ξεκίνημα της σεζόν και έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με τη Βενέτσια, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με την έτερη νεοφώτιστη, Πάρμα στην πρώτη αγωνιστική. Από την άλλη, η ομάδα της Βενετίας πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στη Serie A.