Πορτογαλία

Έτοιμη για τελικό η Τοντέλα

Με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο, η Τοντέλα νίκησε εντός έδρας 3-0 τη Μάφρα της δεύτερης κατηγορίας στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του πορτογαλικού Κυπέλλου και έβαλε βάσεις πρόκρισης.

Η Τοντέλα ξέχασε τα πεπραγμένα της στην Primeira Liga και νίκησε 3-0 εντός έδρας τη Μάφρα της δεύτερης κατηγορίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στις 20 Απριλίου στην έδρα της αντιπάλου της.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ντάντας στο 38’, όμως στο δεύτερο μέρος βρήκαν πιο εύκολους διαδρόμους και έφτασαν στην τελική επικράτηση με τα τέρματα των Μανού στο 67’ και Μπόρχες στο 75’.