«Ξεμούδιασμα» ΠΑΟΚ με νεαρά… κέρδη

Μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δοκιμάσει νέους παίκτες και σχήματα είχε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Δώνης στο φιλικό με τον Βατανιακό. Ο «Δικέφαλος του βορρά» επικράτησε εύκολα 2-0, με σούπερ εμφάνιση από τον 17χρονο Βασίλη Παπαδόπουλο που πέτυχε και τα δύο τέρματα, ενώ θετικά μηνύματα άφησαν και οι άλλοι νεαροί, όπως ο Κίτσιου. Αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από καιρό και ο Πάμπλο Γκαρσία.

Αρκετοί διεθνείς λείπουν για τους Θεσσαλονικείς και με αφορμή τη διακοπή του πρωταθλήματος, ο Έλληνας τεχνικός ήθελε να δει κάποια πράγματα. Πρώτη δοκιμή ήταν η επιλογή του Έτο σαν στόπερ, όπως δηλαδή ξεκίνησε την αναμέτρηση, χωρίς βέβαια να έχει μεγάλη πίεση.

Τον πρώτο λόγο είχε ο ΠΑΟΚ στον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ήταν κάπως… φλύαρη. Ο Δεμιρτζόγλου ξεκίνησε βασικός και είχε αρκετή όρεξη να δείξει… πράγματα στον προπονητή του. Αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος οι «ασπρόμαυροι», ήρθε και η πιο κλασική με το δοκάρι του Αποστολόπουλου σε δυνατό σουτ από τη δεξιά πλευρά. Ο Πάμπλο Γκαρσία αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και έδειξε ακόμα πως «φοβάται» να βάλει στα… βαθιά το πόδι του μετά την απουσία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε και η… ουσία. Ο Δώνης έριξε στον αγώνα τον 17χρονο Παπαδόπουλου και ο «μικρός» τον δικαίωσε με τη… μία. Στο 72’ συνδυάστηκε άψογα με ακόμα ένα νέο, τον Κίτσιου, με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του γκολ, όσο και της ομάδας του. Ο Γεωργιάδης έκανε την κάθετη πάσα και ο Παπαδόπουλος σημείωσε το 2-0 που έμεινε μέχρι το τέλος. Μάλιστα, ο Κίτσιου θα μπορούσε στο 84’να κάνει και το 3-0, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Χακόμπο (Γιακουμής 46΄), Λίνο (Δεληγιαννίδης 63΄), Αποστολόπουλος, Στάμου, Ετο, Κάτσε (Κιόσε 63΄), Γκαρσία (Παναγιωτούδης 46΄), Γεωργιάδης, Λόρενς, Δεμιρτζόγλου (Κίτσιου 46΄), Γιάννου (Β. Παπαδόπουλος 56΄)