Live: Καβάλα-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Τελικό)

Παιχνίδι-βαρόμετρο για τη μάχη της παραμονής στο «Ανθή Καραγιάννη», με τη στριμωγμένη Καβάλα να υποδέχεται τον φουριόζο ΠΑΣ Γιάννινα. Αποφασισμένοι να ξεφύγουν από τις περιπέτειες οι «Αργοναύτες», θα επιδιώξουν -στο ντεμπούτο του Άαντ Ντεν Μος στον πάγκο τους- να επιστρέψουν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Το τρίποντο που θα δώσει συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις με ΠΑΟΚ και Λάρισα και θα τους φέρει ισόβαθμους με τη σημερινή τους αντίπαλο, θα κυνηγήσουν οι παίκτες του Αναστόπουλου.

Παιχνίδι-βαρόμετρο για τη μάχη της παραμονής στο «Ανθή Καραγιάννη», με τη στριμωγμένη Καβάλα να υποδέχεται τον φουριόζο ΠΑΣ Γιάννινα. Αποφασισμένοι να ξεφύγουν από τις βαθμολογικές «περιπέτειες» οι «Αργοναύτες», θα επιδιώξουν -στο ντεμπούτο του Άαντ Ντεν Μος στον πάγκο τους- να επιστρέψουν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Το τρίποντο, με το οποίο θα δώσουν συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις με ΠΑΟΚ και Λάρισα και το οποίο θα τους φέρει ισόβαθμους με τη σημερινή τους αντίπαλο, θα κυνηγήσουν οι παίκτες του Αναστόπουλου.

90'+3': Λήξη του αγώνα

90' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Σμολάρεκ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη για άτσαλο μαρκάρισμα στον Ελευθερόπουλο

81' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ντομπρασίνοβιτς έδιωξε την μπάλα για καθυστέρηση

75' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ρόβας στη θέση του Μιχαλόπουλου

71' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Ρινκόν αντικαθιστά τον Μεντί

70' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Τζάνης περνάει στη θέση του Μαϊστόροβιτς

69' - Κίτρινη κάρτα για τν Καβάλα: Ο Σμολάρεκ κράτησε απο πίσω τον Μιχαλόπουλο

68': "Καρφωτή" κεφαλιά του Κούσα, μετά απο εκτέλεση κόρνερ, ο Ιτάνζ "απογειώνεται" και αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ

63' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ντιμπαλά περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και σε αυτόν μπαίνει ο Μπακαγιόκο

62' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Σμολάρεκ αντικαθιστά τον Ορούμα

56' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Ντομπρασίνοβιτς στη θέση του Σουλτανίδη

52': Εξαιρετικό χαμηλό σουτ του Μαϊστόροβιτς, απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ιτάνζ εκτινάσσεται στην αριστερή του γωνία και αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ

46': Έναρξη του β' μέρους

45': Λήξη του ημιχρόνου

41': Μετά απο σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Ντιέ έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, απο τα 25 μέτρα περίπου και ανάγκασε τον Ελευθερόπουλο να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει δύσκολα σε κόρνερ

36': Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Σουλτανίδης κοντρολάρει ωραία στη γωνία της μικρής περιοχής, ωστόσο το σουτ που πιάνει απο 'κει δεν είναι καλό και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ

31': Εκτέλεση φάουλ του Σίσιτς απο αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαϊτιώτης πιάνει την πρώτη κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα να περάσει πάνω απο τον Ιτάνζ, ωστόσο ο Μουρ πετάγεται και μπροστά στην ανυπεράσπιστη εστία απομακρύνει με το κεφάλι

22' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Ορούμα εκτέλεσε ωραία απο δεξιά ένα φάουλ, ο Μουρ προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά-ψαράκι στη μικρή περιοχή, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο πόδι του Κώτσιου -που πήγε να τον μαρκάρει- και κατέληξε στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου!

11': Πολύ ωραία σέντρα του Σίσιτς στην περιοχή της Καβάλας, ο Σαϊτιώτης πετάγεται στην "καρδιά" της άμυνας και πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα, όμως, περνάει λίγο άουτ απο του αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ

8': Ο Ορούμα έκλεψε την μπάλα απο τον Κούσα, πάσαρε στον αμαρκάριστο Σουλτανίδη, που έβγαινε μόνος απέναντι στον Ελευθερόπουλο, ωστόσο ο διαιτητής σταμάτησε τη φάση για οφσάιντ -που μάλλον κακώς υπέδειξε ο βοηθός

3': Σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΣ, μετά απο εκτέλεση κόρνερ, ο Γκβοζντένοβιτς πιάνει το σουτ απο το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα κοντράρει πάνω στον συμπαίκτη του Ντουγκλάο και απομακρύνεται

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΒΑΛΑ (Άαντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Μουρ, Σιόντης, Ορούμα, Μεντί, Ντικρόκ, Γκβοζντένοβιτς, Σουλτανίδης, Φερέιρα, Ντιέ, Ονουάτσι

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά, Βάντερσον, Σίσιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίος)
ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Ευθυμιάδης (Πιερίας)