Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Με ήρωα τον Κώστα Μενδρινό, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το εισιτήριο στους «8» του Κυπέλλου Hellas Online μέσα στο Περιστέρι επικρατώντας του Ατρόμητου με 1-0. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στην ημίωρη παράταση.

Το ματς:

Μαζεμένες στην άμυνά τους παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, προσέχοντας περισσότερο να κρατήσουν το «μηδέν» πίσω, κάτι που δεν άφησε τους παίκτες να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ένα σουτ του Κανακούδη στο 17’ και άλλο ένα από τον Μπακαγιόκο στο 31’ ήταν οι μόνες αξιόλογες φάσεις στο πρώτο μέρος, το οποίο όμως λίγο έλειψε να κλείσει με γκολ, αφού δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα του διαιτητή Αμπάρκιολη, ο Κανακούδης έβγαλε τον Κοντογουλίδη «φάτσα» με την εστία του Μιχαηλίδη, αλλά ο επιθετικός του «Αίαντα» πλάσαρε άστοχα.

Στα επόμενα 45 λεπτά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων διέψευσαν όσους περίμεναν να δουν ένα καλό παιχνίδι, αφού τόσο ο Γιώργος Δώνης, όσο και ο Νίκος Αναστόπουλος δεν ήθελαν να ρισκάρουν. Η παράταση ήταν φυσικό επόμενο, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» την πρόκριση, όμως ο Μιχαηλίδης έδιωξε με άψογη απόκρουση τη σέντρα-σουτ του Κανακούδη στο 87’.

Το έξτρα ημίωρο ξεκίνησε με γκολ για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου, με τον Κώστα Μενδρινό να είναι σκόρερ, δικαιώνοντας με αυτόν τον τρόπο τον προπονητή του, ο οποίος τον έριξε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Το τέρμα αυτό ήταν το ζητούμενο για την ομάδα των Ιωαννίνων, η οποία κλείστηκε στην περιοχή της θέλοντας να κρατήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει. Στην αντίπαλη πλευρά δεν υπήρχε πλέον άλλη επιλογή αφού έπρεπε να κυνηγήσει ο Ατρόμητος την ισοφάριση. Οι Περιστεριώτες πίεσαν την εστία του Σιακαλιά, φτάνοντας μια ανάσα από το 1-1 στο 119’, αλλά το σουτ του Σαρμιέντο πέρασε ελάχιστα πλάι από την εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπλένχιο, Μελισσάς, Καλαντζής, Αποστολόπουλος, Φαβάλι (64' Τάτος), Σαρμιέντο, Νεμπεγλέρας, Αναστασάκος, Καραλί (64' Σφακιανάκης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Μπουχάν, Ανδράλας (46' Μενδρινός), Κούσας, Κώτσιος, Κανακούδης, Ντιμπαλά, Μιχαλόπουλος, Καζναφέρης, Μπακαγιόκο, Κοντογουλίδης,

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)

Επιμέλεια: Νίκος Μάρκου