Πορτογαλία

Συνεχίζει ακάθεκτη η Μπενφίκα!

Με ανατροπή, η Μπενφίκα πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Φεϊρένσε (1-4) και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπενφίκα εξακολουθεί να ορίζει την τύχη της, όσον αφορά τη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Οι «αετοί» πέρασαν από την έδρα της ουραγού Φεϊρένσε (1-4) και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 13 ματς πρωταθλήματος (12-1-0)!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10’ με κεφαλιά του Στούρζεον από κοντά, ενώ στο 20' ακυρώθηκε γκολ τους με τη χρήση του VAR. Εντούτοις, κάπου εκεί αφυπνίστηκε η ομάδα του Λάζε, που κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησε την ισοφάριση, η οποία ήρθε με πέναλτι του Πίτσι στο 40’.

Η ανατροπή της Μπενφίκα ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αντρέ Αλμέιδα να εκτελεί από κοντά τον Κάιο μετά από κεφαλιά-πάσα του Σάμαρη. Με πανέμορφο τέρμα του Σεφέροβιτς στο 49’, οι «αετοί» έφτασαν στο 1-3, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του σκοράροντας και δεύτερη φορά στο 89’ για το τελικό 1-4.

Να σημειωθεί πως αγωνίστηκαν με τους φιλοξενούμενους και στα 90 λεπτά οι Βλαχοδήμος, Σάμαρης. Από την άλλη, η Φεϊρένσε συμπλήρωσε 26 αγώνες δίχως νίκη (0-9-17) και απλά περιμένει το… μοιραίο.