Ισπανία

«Σκληρή» Ατλέτικο

Με δύο γκολ απ’ τα… αποδυτήρια και με την άμυνα ξανά «ντούρα», η Ατλέτικο καθάρισε τη Σοσιεδάδ (2-0) και δείχνει έτοιμη να μην επιτρέψει στην Βαλένθια την απευθείας έξοδο στο Champions League.

Αποφασισμένη να μην αφήσει την τρίτη θέση και την απευθείας έξοδο στο Champions League έδειξε εκ νέου η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι ροχιμπλάνκος μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά σκόραραν δύο φορές και τελικά έφτασαν στο 2-0 επί της Σοσιεδάδ, ξεφεύγοντας τέσσερις βαθμούς πάνω απ’ την Βαλένθια, η οποία έχει ματς λιγότερο.

Μπορεί στο2’ ο Αρντά Τουράν να σημάδεψε στο δοκάρι, όμως, στην αμέσως επόμενη φάση ο Μίκελ Γκονζάλεθ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κι έδωσε… αέρα στους γηπεδούχους. Και με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο… πρώην, Γκριζμάν «σκότωσε» τους Βάσκους γράφοντας το 2-0.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν μπει ξανά στο… κόλπο, αλλά στις φάσεις που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στην επανάληψη μάλλον εύκολα οι Μαδριλένοι διατήρησαν το προβάδισμά τους με το σκορ να μην αλλάζει και να παίρνουν νέα νίκη, κρατώντας για πέμπτο σερί ματς το μηδέν στην άμυνα.