Σκωτία

Πρόκριση με τριάρα στο σκωτσέζικο League Cup για τη Σέλτικ

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Σέλτικ επιβλήθηκε 3-1 της Χιμπέρνιαν, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του σκωτσέζικου League Cup.

Ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Χιμπέρνιαν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του σκωτσέζικου League Cup η Σέλτικ!

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της και ευτύχησε να προηγηθεί με την πρώτη καλή φάση που δημιούργησε, στο 4ο κιόλας λεπτό, με σκόρερ τον Μαέντα! Μάλιστα, ο Ιάπωνας επιθετικός βρήκε ξανά δίχτυα στο 15', πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν στο 34' με γκολ του Κουχάρεβιτς. Ωστόσο, η Σέλτικ παρέμεινε η κυρίαρχος του ματς, με τον Κουν να σκοράρει για το τελικό 3-1 στο 56'.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Νταντί Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε 1-0 της Σεντ Μίρεν, ενώ η Μάδεργουελ πήρε την πρόκριση, κάμπτοντας στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια) την αντίσταση της Κιλμάρνοκ.