Σκωτία

Έδειξε από νωρίς τα «δόντια» της η Σέλτικ

Μια σαρωτική Σέλτικ διέλυσε 4-0 στη Γλασκώβη την Κιλμάρνοκ στην πρεμιέρα της Scottish Premier κι έδειξε ικανή να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι.

Ακόμα σκοράρει κόντρα στην Κιλμάρνοκ η Σέλτικ. Οι «καθολικοί» σάρωσαν στο «Σέλτικ Παρκ» 4-0 την αντίπαλό τους για την πρεμιέρα της φετινής Scottish Premier κι έδειξαν πως μπορούν να διατηρήσουν τα «σκήπτρα» στο πρωτάθλημα, ειδικά μετά την «γκέλα» της Ρέιντζερς στο Εδιμβούργο κόντρα στη Χαρτς.

Οι πρωταθλητές μοίρασαν τα γκολ σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το 2-0 στο πρώτο με τους Χατάτε στο 17’ και Σκέιλς στο 40’. Στην επανάληψη, οι Κουέν στο 59’ και Ράλστον στο 94’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Διέλυσε 3-0 εντός έδρας τη Χιμπέρνιαν η Σεντ Μίρεν κι ανέβηκε στην κορυφή παρέα με τους «καθολικούς».

Ντέρμπι με τα όλα του στο Νταντί, όπου η Γιουνάιτεντ παραχώρησε 2-2 στην ομώνυμη ομάδα σε συναρπαστικό ματς.