Σκωτία

«Αυτοκτόνησε» στο ντέρμπι και φέρνει συνωστισμό η Σέλτικ

Αν και προηγήθηκε 2-0, η Σέλτικ ήρθε τελικά ισόπαλη 2-2 με την Αμπερντίν στο ντέρμπι κορυφής της όγδοης αγωνιστικής της Scottish Premier κι η κορυφή έμεινε αναλλοίωτη.

Ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής της Scottish Premier. Η Σέλτικ ήρθε 2-2 με την Αμπερντίν στο «Σέλτικ Παρκ» για την όγδοη αγωνιστική του σκοτσέζικου πρωταθλήματος κι αμφότερες παρέμειναν στην κορυφή με 22 βαθμούς, περιμένοντας τι θα κάνει την Κυριακή η Ρέιντζερς, η οποία παίζει στην έδρα της Κιλμάρνοκ κι, αν νικήσει, μειώνει στο -3 από τις πρωτοπόρους.

Οι «καθολικοί» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Χατάτε στο 24’ και Φουρουχάσι στο 27’, όμως η κυπελλούχος Ευρώπης του 1983 ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σόκλερ στο 50’ και Σίνι στο 60’.

Σε ένα δραματικό ματς, η Νταντί Γιουνάιτντ νίκησε 3-2 τη Χιμπέρνιαν εντός έδρας, παρέμεινε στην τετράδα κι άφησε την ομάδα του Εδιμβούργου σταθερά στην τελευταία θέση.

«Πέρασε» από την έδρα της Μάδεργουελ η Νταντί με 1-0, ανέβηκε στην έκτη θέση κι άφησε τους γηπεδούχους πέμπτους.

Σάρωσε 4-0 τη Σεν Μίρεν η Χαρτς στο Εδιμβούργο, την άφησε εκτός εξάδας κι έφυγε από την τελευταία θέση.

Σάρωσε 3-0 εντός έδρας τη Ρος Κάουντι η Σεν Τζόνστον και την «έπιασε» στην πρώτη οκτάδα.