Ισπανία

Άντεξε το «σφυροκόπημα» της Σεβίλλης και την... εκτέλεσε στο φινάλε η Βιγιαρεάλ!

Με τον Αγιόθε Πέρεθ να σκοράρει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Ντιέγκο Κόντε να κατεβάζει «ρολά», η Βιγιαρεάλ απέδρασε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Σεβίλλης!

Το πρώτο της διπλό μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (23/08) η Βιγιαρεάλ!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» αποδείχθηκε... άκρως κυνικό κόντρα στη Σεβίλλη, φεύγοντας από την Ανδαλουσία με το σπουδαίο 2-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της La Liga!

Τι και αν οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που «σφυροκοπούσαν» την αντίπαλη εστία; Ο «κέρβερος», Ντιέγκο Κόντε, που φώναξε πολλάκις «παρών» - αναδείχθηκε MVP του αγώνα ο κίπερ των φιλοξενούμενων - κράτησε όρθια τη Βιγιαρεάλ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με το σύνολο του Μαρθελίνο να «κλέβει» το τρίποντο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Αγιόθε Πέρεθ.

Νωρίτερα, στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντατζούμα, για να ακολουθήσει η ισοφάριση των Σεβιγιάνων με τον Λουκεμπάκιο στο 45+6'.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άγγιξαν το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, ωστόσο, το πολυπόθητο τέρμα δεν ήρθε ποτέ. Κάπως έτσι, η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στους 4 βαθμούς και τη 2η θέση της βαθμολογίας, με τη Σεβίλλη να μένει στη 16η θέση με μόλις έναν βαθμό.