Γαλλία

Δεν χάνει πουθενά η Μπρεστ και συνεχίζει την αναρρίχηση!

Η Μπρεστ πέρασε και από την έδρα της Ρεμς επικρατώντας 2-1 και για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις αγνοεί την ήττα.

Μπρεστ με σπασμένα τα φρένα! Η ομάδα του Ερίκ Ρουά επικράτησε με 2-1 της Ρεμς και συνεχίζει αήττητη για 5ο σερί ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Μόλις στο 4’ ο Φεβρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους από την άσπρη βούλα, με τον Μπαλντέ στο 18’ να διπλασιάζει τα τέρματα για την Μπρεστ. Ο Οκούμου μείωσε για τη Ρεμς στο 29’ για το 2-1, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρεστ είχε τον έλεγχο του αγώνα και απειλούσε την αντίπαλη εστία, με τους γηπεδούχους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Το 2-1 τελικά παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τους «μπρεστουά» να ανεβαίνουν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τη Ρεμς να παραμένει στην 6η.

Στο άλλο παιχνίδι νωρίτερα, η Ανζέ έριξε τεσσάρα στην Σεντ Ετιέν (4-2) και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Αμπντελί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ για τους γηπεδούχους, με τον Νταβιντασβίλι στο 16’ να γράφει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ο Αολού στο 39ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ανζέ και έκανε το 2-1, με τον Νταβιντασβίλι να χτυπάει ξανά στο 57’ για το 2-2.

Ο Νιανέ στο 69’ εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα για το 3-2 των γηπεδούχων, με τον Ντιένγκ στο 90+2’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-2!